A bérfejlesztés elmaradása miatt kiesett jövedelem kompenzálása érdekében egyszeri juttatást kaptak a postások még a húsvéti ünnepek előtti napokban. A postásbónuszról beszámoló mfor.hu úgy értesült, hogy
Ez azonban csak az átlag, van, aki ennél kicsivel többet, és van, aki ennél kicsivel kevesebbet kapott attól függően, hogy hány órában dolgozik a Magyar Postánál. Ráadásul nem is mindenki kapta meg az egyszeri juttatást: aki próbaidőn van az állami cégnél, annak nem járt bónusz kapott. Ráadásul az év végi jutalom előlegéről van szó: az bruttó 185 ezer forint körül lesz, tehát annak mintegy harmadát kapták most meg a postások előlegként.
Minden fillérnek örülni kell" - mondta a lapnak egy szakszervezeti nyilatkozó. Ez valóban így van a postásoknál, akiknek amúgy épp nagyon rossz időpontban robbant be a koronavírus-járvány. A január-március ugyanis hagyományosan a bértárgyalások időszaka, és sok esetben a szerencsén múlt, hogy melyik állami vállalatnál született meg a bérmegállapodás még az előtt, hogy beütött a veszélyhelyzet, és az egész ország teljes költségvetését újra kell számolni.
Tegyük hozzá, a postás szakszervezetek már tavaly is kiharcoltak egy 10 százalékos béremelést.
Másnak béremelés, nekik a pulykapénz előlege jutott
Az egyszeri emelés kerete összességében az egymilliárd forintot is elérhette, hiszen az állami cégnél mintegy 29 ezer ember dolgozik.
Erre Bártfai-Mager Andrea tárca nélküli miniszternek kellett rábólintania. A többi állami cégnél (MÁV, Volánbusz) 10 százalékos béremelést kaptak 2020-ra a munkavállalók és vélhetően karácsonyi jutalmat is kapni fognak. Tehát a postások most örülhetnek ugyan az egyszeri 45 ezer forint körüli összegnek, de ez nem kompenzálja, ha ők is januárra visszamenőlegesen megkapták volna a 10 százalékos béremelést. Közben a kormány -
Az ingatlanok eladásából is befolyik valami
Némi bevételt is próbál szerezni az állami társaság, mégpedig ingatlanok értékesítéséből. A Magyar Posta honlapján megjelent pályázati felhívás szerint például megint megpróbálják eladni az Üllői út 114–116. szám alatt található toronyházat. A teljes ingatlan területének 59 százaléka van az állami cég tulajdonában, a fennmaradó részt a nagyrészt Schmidt Mária és családja érdekeltségébe tartozó Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési (BIF) Nyrt. birtokolja. Tavaly nyáron már megpróbálta eladni az épületet, de nem járt sikerrel. A pályázati felhívás szerint ezúttal megtartana az állami cég egy minimális tulajdoni részt; az irányár 1,2 milliárd forint, pályázni április 22-ig lehet.
A budapesti ingatlanon kívül még több postás üdülőnek is új tulajdonosa lehet. Meglehetősen retró üdülőkről van szó, erősen lerobbant állapotban, viszont jó az elhelyezkedésük: balatoni üdülőkről van szó. Szakszervezeti forrásból a hírportál úgy tudja, hogy a postás dolgozók már nem nagyon jártak ezekbe pihenni, mert ár-érték arányban nem érte meg nekik. Így meglehetősen rossz kihasználtsággal és ráfizetéssel üzemeltek. Az üdülővagyon értékesítése a fedezete lehet az esetleges béremeléseknek.
A pályázati felhívás szerint a balatonfüredi és a siófoki üdülő a legértékesebb: 300, illetve 485 millió forintot szeretne értük kapni az állami cég, de a jövőben már Zamárdiban, Balatonkenesén és Szigligeten sem pihenhet majd a postások. Pályázni május elejéig lehet. A kegyelemdöfést 2018-ban adta meg a kormány a céges üdülőknek, amikor a béren kívüli juttatási csomag nagy részének, benne a saját dolgozó saját szálláson való üdültetésének lehetőségét is kivette 2019-től a kedvezményesen adózó körből.
A járvány az árveréseket is megakasztotta
Az állami vagyon értékesítése jelenleg amúgy szünetel. "Jelenleg nincs árverésre kínált ingatlanunk! Kérjük nézzen vissza később!" - olvasható a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) elektronikus aukciós oldalán. A koronavírus-járvány előtt itt dübörgött az üzlet: az állam például a balatonőszödi kormányüdülőt és az Andrássy úti volt MÁV-székházat is árulta még március elején 6-8 milliárd forintért, de az egész ország területéről voltak itt eladó ingatlanok.