Egy a több tízezer ember közül, aki elveszítette a munkáját a koronavírus-járvány miatt? Hazaküldték a kórházból idős, krónikus beteg családtagját, akit most önnek kell ápolnia, a gyerekek ellátása mellett?
A sors és mások hibáztatása helyett inkább örüljön annak, hogy hétágra süt a nap, na és hogy a parlamenti képviselők ezúttal is fizetésemelést kapnak.
Egy tényleg halaszthatatlan döntés
Februárban a Népszava is beszámolt róla a Privátbankár cikke alapján, hogy bértáblájuk alapján a képviselők márciustól újabb béremelésre számíthatnak, mivel a közszféra után a politikusok úgy gondolták, nekik is jár a fizetés felzárkóztatása.
Most az Mfor szúrta ki, hogy a bérrendezés a járvány ellenére sem maradt el:
A parlament honlapján frissült adatok szerint így a képviselői alapbér - mivel az átlag háromszorosa - 989 700 forintról 1 103 400 forintra emelkedett, vagyis már nincs olyan képviselő a parlamentben, akinek kevesebb szerepelne a bérlapján egymillió forintnál. Ebből - a családi adókedvezmények nélkül - 733 761 forintot vihetnek haza, ami 75 610 forinttal több nettót jelent.
Annak, aki képviselői státusza mellett állandó bizottsági tag, 1 324 080 forint szerepel a bérlapján,
aki két testületben vagy a törvényalkotási bizottságban tag, 1,5 milliónál többet keres.
A frakcióvezetőknél kétszeres szorzót használnak, tehát a bruttó juttatás 2 206 800 forint lett,
helyetteseik pedig 1,87 milliót keresnek.
Az emelés után a legmagasabb fizetés, melyet Kövér László házelnök kap meg, bruttó 2 979 180 forint, vagyis nettó 1 981 150. Ez egyik hónapról a másik 200 ezer forinttal több keresetet jelent.
Vannak azonban még szerencsésebbek, az a képviselő, aki egyben a kormány tagja is, mindkét posztért felveszi a juttatást. Összesen így havi 3 308 600 forintért végzi a munkáját, ebből családi kedvezmények nélkül minimum 2 199 824 forintot vihet haza.
A szlovén képviselők valamiért másokra is gondoltak
Eközben néhány országban a vezetők saját juttatásaikat is megvágták a rendkívüli helyzetre való tekintettel - mutat rá a hírportál. A képviselői fizetések - helyesebben tiszteletdíjak - rendre bőven meghaladják az országos átlagokat, pongyola kifejezéssel élve ez lehetőséget ad arra, hogy az állam a képviselőkön is spóroljon a juttatások megvágásával.
Hasonlóan jártak el néhányan a magyar települések vezetői közül is, inkább lemondanak a tiszteletdíjukról a válságra való tekintettel.
A fideszes vezetésű Berettyóújfalu például a felére csökkentették a képviselői tiszteletdíjakat, Komáromban is 50 százalékos vágásról határozott a testület. Mezőberényben kétlépcsőben vágják meg a tiszteletdíjakat: április elsejétől 50, majd május elsejétől 75 százalékkal csökkentik a juttatásokat. Eger alpolgármestere pedig a teljes tiszteletdíjáról mondott le a kialakult helyzet miatt – írja az Mfor.
Nincs pénz? Talán spórolni kellene
A járvány átvészeléséért persze mi magunk is sokat tehetünk, különösen, ha meghúzzuk azt a sokat emlegetett nadrágszíjat: erre a napokban a havi négymillió forintot kereső ÁSZ-elnök, Domokos László emlékeztette a magyar lakosságot, aki mindenkit spórolásra, a kiadások visszavágására kért.