oktatás;érettségi;PDSZ;

- Koordinált szabadságkivétellel akadályozná meg a májusi érettségit a PDSZ

„A kormányt így közösen rá tudjuk kényszeríteni arra, hogy mindenki számára egységesen egy későbbi, biztonságos időszakra szervezze meg az érettségi vizsgát” – hangsúlyozzák.

Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) koordinált szabadságkivétellel akarja megakadályozni a veszélyes, májusban megtartandó érettségit – derül ki a PDSZ közleményéből.

Kiemelik: az érettségi akkor érvényes, ha legalább 5 tantárgyból érvényes vizsgával rendelkezik a jelölt. Mindenki számára kötelező tantárgy a magyar nyelv és irodalom (május 4.), a matematika (május 5.) és a történelem (május 6.), vagyis ha ezek közül bármelyik meghiúsul, az érettségi vizsga egésze érvénytelen. 

Még a jelenlegi rendkívüli helyzetben is lehetősége van a dolgozónak az éves szabadságból legfeljebb hét munkanap igénybevételére, mégpedig a munkavállaló által megjelölt napokon. A két feltételt betartva (1. a hét munkanapot legfeljebb két részletben lehet kivenni, és 2. előtte 15 nappal be kell jelenteni), a munkáltatónak nincs mérlegelési joga a szabadság kiadása tekintetében. A kormányt így közösen rá tudjuk kényszeríteni arra, hogy mindenki számára egységesen egy későbbi, biztonságos időszakra szervezze meg az érettségi vizsgát. Csak így biztosítható az egészség védelme mellett az esélyegyenlőség, és az egységes továbbtanulási lehetőség diákjaink számára” – hangsúlyozzák. 

Hozzáteszik, hogy a szakszervezet nem tud tiltakozni a tagjai helyett. „Csak úgy tudjuk megakadályozni a veszélyes májusi érettségit, ha a dolgozók minél nagyobb számban követelnek korrekt elbánást és rendes beleszólást” – írják.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete egy sablonlevelet tett elérhetővé, amit csak ki kell tölteni, és elküldeni a munkáltatónak. A szabadságigénylés mellett – amellyel csak pár napig lehet élni –, javasolják egy másik levél elküldését is, amelyben a pedagógus indoklással jelzi az intézményvezetőnek, hogy nem kíván részt venni az érettségi lebonyolításában.

A humántárca a PDSZ közleményére később úgy reagált, „megdöbbentő, hogy a járvány közepette is politikai akciókat űz a balliberális elkötelezettségű PDSZ, és nyíltan az érettségi megakadályozására buzdítja a pedagógusokat, ezzel az érettségiző fiatalok jövőjével is képes játszani politikai okokból.”

A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) pénteken azt javasolta: ha a kormány ragaszkodik az írásbeli érettségi május 4-i kezdési időpontjához, minden olyan személyt teszteljenek, aki a középiskolai érettségiben részt vesz. Csak azok vizsgázhassanak, illetve vehessenek részt, működhessenek közre a folyamatban, akiknek vírusteszt-eredménye negatív. Mint írták, nem tartják elégségesnek az érettségiben részt vevő személyek (diákok, pedagógusok, technikai személyzethez tartozók) élet- és egészségvédelme érdekében tett biztonsági intézkedéseket.

Civil Közoktatási Platform (CKP) pedig úgy vélekedett, az érettségi időpontja jelen vészhelyzetben a járvány aktuális állapotának függvénye kell, hogy legyen. Nincs semmilyen indok, amely felülírhatná a veszélyeztetettség elkerülésének szempontját. Szerintük kormánydöntés, illetve a vonatkozó kormányrendelet semmilyen mértékben nem felel meg a biztonságosság követelményének, és meg sem próbál kreatív módszereket alkalmazni a rendkívüli helyzetben megszervezendő érettségik ügyében.

Amióta a tudomány a klímaváltozással riogatja az emberiséget, azóta szerepel a prognózisok között az új fertőző betegségek megjelenése vagy a régiek feléledése.