ENSZ;globális felmelegedés;klímaváltozás;

2020-04-23 14:39:36

ENSZ: a világjárvány miatt nem szabad elfeledkezni a globális felmelegedésről

A világszervezet "a zöld növekedést" támogató gazdaságélénkítő tervek kidolgozását szorgalmazza a világjárvány után, mert a klímaválság nem szűnt meg, és továbbra is emberek millióit fenyegeti.

A világnak ugyanolyan eltökélten kell küzdenie a globális felmelegedés, mint a koronavírus-világjárvány ellen – közölte az ENSZ szerdán, figyelmeztetve, hogy a klímaválság nem szűnt meg, és továbbra is emberek millióit fenyegeti.

 "A Covid-19 járvány kétségkívül súlyos egészségügyi és gazdasági világválságot idézett elő, de ha nem küzdünk az éghajlatváltozás ellen, az emberi jólét, az ökoszisztémák és a gazdaság évszázadokra veszélybe kerülhet" – figyelmeztetett közleményében a szakosított ENSZ-szervezet vezetője.

Az új típusú koronavírusnak 180 ezer halottja van világszerte, amióta tavaly december végén megjelent Kínában, és egész gazdasági ágazatokat bénított meg.

A jelenlegi helyzet következtében az általános felmelegedés fő felelőseinek, "az üvegházhatású gázoknak a kibocsátása várhatóan 6 százalékkal csökken" – jegyezte meg sajtótájékoztatóján Petteri Taalas. A főtitkár szerint ez a csökkenés nem lehet időleges, és nem helyettesíthet egy tartós klímavédelmi fellépést.

Az ENSZ annál is inkább aggódik, mert "a korábbi gazdasági válságokat gyakran követte még erősebb üvegházhatásúgáz-kibocsátás kísérte fellendülés". A világszervezet "a zöld növekedést" támogató gazdaságélénkítő tervek kidolgozását szorgalmazza a világjárvány utáni időkre. "Ugyanezzel az eltökéltséggel és egységgel kell fellépnünk az éghajlatváltozás ellen is, mint amellyel most harcolunk a Covid-19 betegség ellen" – szögezte az WMO főtitkára. "Együtt kell fellépnünk az emberiség egészsége és életminősége érdekében, nemcsak a következő hónapokban, hanem sok nemzedéken át" – tette hozzá Petteri Taalas.

Az ENSZ-nek a világ éghajlatáról szóló 2015-2019-es jelentése szerint a rekordhőmérsékletek, az óceánok savasodása, a tengerszint emelkedése, a gleccserek olvadása mind az éghajlatváltozásnak az elmúlt öt évben bekövetkezett gyorsulásáról tanúskodik. Ebben az időszakban soha nem tapasztalt meleget mértek, de a szakértők szerint a következő ötéves időszakban (2020-2024) a világ átlaghőmérséklete újabb rekordot ér majd el.