Összesen 41,65 milliárd forintot csoportosított át a kormány a "Gazdaságvédelmi Akcióterv" keretében, hogy kiépíthessék a gödi Samsung-gyár felépítéséhez nélkülözhetetlen hálózatokat – derül ki a szerda este publikált Magyar Közlönyből.
Az Orbán Viktor által jóváhagyott rendelet szerint
a leendő Samsung-akkumulátorgyárhoz vezető helyi közlekedési hálózatot 7,16 milliárd forintból építheti ki a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. és a Magyar Közút, az innovációs tárca megbízásából.
22,5 milliárd forintba kerül majd az energiaellátás biztosítása, vagyis a villamoshálózat kiépítése – ez Bártfai-Máger Andrea nemzeti vagyonkezelésért felelős tárca nélküli miniszter és Palkovics László innovációs miniszter hatáskörébe tartozik, a hálózatot pedig a MAVIR fejleszti majd.
11,98 milliárd forintért építik ki az ipari parkot ellátó víziközmű-hálózatot, amivel Bártfai-Máger és Palkovics tárcája a DMRV Duna Menti Regionális Vízművet bízza meg.
Mindez nem jelent kiugró költségeket, tekintve, hogy a nagy ipari parkok, összeszerelő üzemek előkészítése általában is tízmilliárdokat visz el; a debreceni BMW-gyár előkészítésére a kormány másfél év alatt mintegy 135 milliárd forintnyi közpénzt adott, Gödre tervezett Samsung-gyár teljes beruházási költsége pedig elérheti majd a 400-500 milliárd forintot is.
Göd ellenzéki vezetésű városa ugyanakkor egy fillér hasznot nem láthat a beruházásból és a helyi fejlesztésekből, ha csak nem a helyben felvett Samsung-alkalmazottak révén (a tervek szerint a gyár mintegy 2700 új munkahelyet teremthet).
A kormány ugyanis bármilyen előzetes egyeztetés nélkül, a járványhelyzet adta rendkívüli felhatalmazással különleges gazdasági övezetnek minősítette Gödöt, elvette a településtől a gyár építési területét, és a Pest megyei - nem mellesleg fideszes irányítású - önkormányzathoz csatornázta át a gyártól beszedhető iparűzési adót. Mindezt akkor, amikor a beruházás révén várhatóan jelentősen megnőtt volna a város adóbevétele is.
Mint a Népszava megírta, a gödi döntés miatt már most bevételeiket féltik a nagyobb beruházásoknak otthont adó városok - hiszen ezek után bármelyiküktől kisajátíthatnak területeket és elvonhatnak adókat a különleges gazdasági övezet jogcímén.