Zöldzóna;Albánia;koronavírus;flamingók;

- Visszatértek a flamingók egy szokatlanul békéssé vált lagúnába Albániában

A környezetvédők reményei szerint az ország nyugati partvidékét rózsaszínre festő madarak utódnemzésbe is kezdenek.

Harmadával nőtt a flamingók száma január óta Albánia nyugati partvidékén, ahol szokatlan békesség köszöntött a tájra a járványügyi korlátozások nyomán. Az Adriai-tenger délkeleti medencéjében lévő Nartai-lagúna térségét csaknem háromezer flamingó festi rózsaszínre. Nexhip Hysolakoj, a tájvédelmi körzetet felügyelő hatóság vezetője szerint az emberek távolmaradása miatt a vadvilág visszanyerte az őt megillető jogokat és az állatok újra szabadon élvezhetik a vidék természeti adottságait. Az ellenőrizetlen városi beruházások, az egyre növekvő turizmus és az ipari tevékenységek évek óta fokozódó fenyegetést jelentenek a védett terület ökoszisztémájára.

A balkáni államban március eleje óta érvényben lévő járványügyi korlátozások miatt azonban most nyoma sincs a halászhajók, kompok és egyéb vízi járművek zajának, az autóforgalom is lecsökkent és a szomszédos gyárak is leálltak. A környezetvédők reményei szerint a békés környezet arra bátorítja majd a madarakat, hogy nekikezdjenek az utódnemzésnek.

A flamingók általában néhány évig „utazgatnak” a Földközi-tenger különböző régióiban, mielőtt elérik az ivarérett kort. A park szerint a lagúnában gyülekező madarak Afrikából, Olaszországból, Görögországból, Spanyolországból és Franciaországból érkeztek.

A világjárvány miatti elnéptelenedés több helyen segíti a természet regenerálódását, Thaiföldön például ritka tengeri tehenek sütkéreztek a tengerpart közelében és tömegesen fészkelnek a kérgesteknősök. A világ több városának csöndjét pedig a környéken élő vadak használják terepszemlére: szarvasok, mosómedvék, pulykák és más állatok kószálnak a kiürült utcákon. A walesi Llandudno utcáira pedig az egyébként a tengerparti üdülőhely közelében lévő fennsíkon legelésző kasmírkecskék mentek „bandázni.”

Önműködően nyíló ajtók, szavakból értő liftek, elválasztott munkahelyek. Kevesebb szék a tárgyalókban, a konyhában, hogy minél kevesebb legyen az esély a kórokozókkal való találkozásra.