Románia;Trianon;magyarság;Klaus Johannis;

2020-05-13 15:45:53

A "trianoni szerződés napjává" nyilvánította június 4-ét a román parlament

Kelemen Hunor szerint haszontalan a június 4-ét magasztaló bukaresti törvény.

Megszavazta a bukaresti képviselőház szerdán azt a törvénytervezetet, amely a „trianoni szerződés napjává” nyilvánítja június 4-ét Romániában. A jogszabály szerint ezen a napon a történelmi esemény jelentőségét népszerűsítő rendezvényeket tartanak, és országszerte kitűzik a román nemzeti lobogót.

A tervezet képviselőházi vitája során Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke úgy értékelte: teljesen haszontalan törvényről van szó, napirendre tűzése pedig része a magyarellenes versengésnek, amelyet három hete indított Klaus Johannis, Románia elnöke. A Trianon-törvényt végül 235 szavazattal 21 ellenében és 25 tartózkodás mellett szavazta meg a bukaresti képviselőház, hatályba lépéséhez pedig már csak az államfő aláírására van szükség.    

A román jogszabály mintha keleti szomszédunk reakciója lenne a csaknem évtizede elfogadott, a nemzeti összetartozás napjáról szóló magyar törvényre. Az első világháborút lezáró 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező, június 4-ére eső nemzeti emléknapot 2010. május 31-én 302 igen, 55 nem és 12 tartózkodó szavazat mellett iktatott törvénybe az Országgyűlés. A törvény szerint „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.

A hazánkat feldaraboló, száz évvel ezelőtti trianoni döntés alapján csak Románia 102 724 négyzetkilométernyi területet kapott, amely nagyobb, mint a mai magyar állam területe. Az itt élő 5,3 millió emberrel együtt több mint 1,6 millió magyar vált román állampolgárrá.