2018 decemberében egy ország figyelte döbbenten, ahogy fegyveres biztonsági őrök országgyűlési képviselőket tepernek a földre vagy dobnak ki szó szerint az ajtón az MTVA székházából.
Az erőszakos atrocitás elszenvedői – közöttük Szél Bernadett, Hadházy Ákos és Varju László – egy követeléslistát szeretett volna beolvastatni a köztévében, ám a NER logikája szerint végül az ő fellépésük, és nem az őrök brutalitása miatt indult eljárás.
A történtek miatt eljáró Központi Nyomozó Ügyészség (KNYF) közérdekű üzem működésének megzavarása, hivatali visszaélés, a terrorcselekmény elkövetelésével fenyegetés, a személyes adattal való visszaélés, a közveszéllyel fenyegetés, és a közfeladatot ellátó személy elleni erőszak bűntettének gyanújával indított nyomozást, ismeretlen tettes ellen.
Csak Varju ellen folyik még eljárás
A KNYF idén áprilisban azonban bűncselekmény hiányában zárta le a nyomozást: a (képviselőket továbbra is ekéző) Pesti Srácok megírta,
Ráadásul bírósági döntés szerint is joguk volt belépni az MTVA épületébe. Kivételt Varju László (DK) esete jelentett: ellene súlyos testi sértés miatt emeltek vádat, a földön rángatott politikus ugyanis fektében elbotlatott egy biztonsági őrt.
Mindent róluk, nélkülük
Mint a Népszava megtudta, Szél Bernadett és Hadházy Ákos a napokban magánemberként iratbetekintést kért, szerették volna megismerni a nyomozás dokumentációját.
Megkeresésükben arra hivatkoztak, hogy az eljárás hiába ismeretlen személyek ellen zajlott, abban ők maguk is jól beazonosíthatóak voltak –
Indoklásában a KNYF a büntetőeljárási törvényre hivatkozott: a nyomozás során a politikusok egyénileg nem voltak gyanúsítottak, és nem vettek részt a büntetőeljárásban – így olyan „egyéb érdekeltnek” (tanúnak, átkutatott, megfigyelt személynek) sem számítanak, akiknek iratbetekintési joguk lenne.
Hadházyék feljelentése lepattant az ügyészségről
Tényleg nem hallgattak meg vagy ki minket az egész MTVA-ügyben egyetlen vádpontban sem. Ugyanakkor mi is hiába tettünk feljelentést a biztonsági őrök fellépése miatt - mondta lapunknak Hadházy Ákos. A politikus azt is furcsának tartja, hogy a kérésüket elutasító KNYF az MTVA-ügy elején még engedélyezte nekik az iratok megtekintését.
Hadházy kérdésünkre hangsúlyozta, így sem adják fel, következő lépésük az lesz, hogy már országgyűlési képviselőként kérik ki a nyomozati anyagokat.