Szerbia;Koszovó;Hashim Thaci;Aleksandar Vucic;Avdullah Hoti;

2020-07-08 08:15:00

Balkáni béketeremtés: beelőzte az EU Washingtont

Ismét az Európai Unió játszhatja a vezető szerepet a Szerbia és Koszovó közötti megbékélési folyamatban.

Vasárnap Brüsszelbe várják Avdullah Hoti koszovói miniszterelnököt és Aleksandar Vucic szerb államfőt. Eredetileg az Egyesült Államok Vucic és Hashim Thaci koszovói elnök részvételével június végére tárgyalásokat szervezett Washingtonba, ám annak megtartása előtt három nappal vádat emelt a koszovói háborúban elkövetett bűncselekményeket kivizsgáló bíróság Thacival szemben. Donald Trump elnök célja az volt, hogy még a novemberi amerikai elnökválasztás előtt végre fel tudjon mutatni valamilyen külpolitikai sikert egy esetleges szerb-koszovói kiegyezéssel. Ez a terve azonban kártyavárként omlott össze a Thacival szembeni vádemeléssel. A koszovói elnök ugyanis Washington békekezdeményezéseit támogatta, egyes feltételezések szerint az Egyesült Államoktól remélt segítséget a vele szembeni vádemelés kapcsán.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió között egyfajta rivalizálás kezdődött a balkáni béketeremtés ügyében, az amerikai adminisztráció nem törődött azzal, hogy az EU nélkül nem képzelhető el egy tartós szerb-koszovói megbékélés.

Most tehát Brüsszelen a sor, s az EU azt reméli, sikerül valamiféle megállapodást elérnie a két vezető között. Némi reményt adhat erre, hogy Aleksandar Vucic megerősödve került ki a június 21-én megrendezett szerb parlamenti választásból, így könnyebben mondhat igent egy Belgrád szempontjából akár fájdalmas kompromisszumra. Pristina nem csak az ország Szerbia általi elismerését akarja, hanem azt is, hogy Belgrád ne akadályozza tovább a nemzetközi szervezetekbe való felvételét. A koszovói parlament egy apró lépést már tett a megbékélés felé, júniusban nagy amerikai és uniós nyomásra eltörölte a szerb termékekre kivetett százszázalékos védővámokat.

A Szerbia és Koszovó közötti megbékélési folyamatot eleve Brüsszel kezdeményezte, ez azonban 2018-ban épp a vámok bevezetése miatt szakadt meg. Pristina amiatt hozta meg ezt a radikális döntést, mert Belgrád megakadályozta, hogy a köztársaság felvételt nyerjen az Interpolba.

A vasárnapi találkozótól sokat remél az EU, amit az is jelez, hogy pénteken Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök videokonferencián tanácskoznak Hotival és Vucicccsal. Macron tegnap a koszovói kormányfőt fogadta, csütörtökön pedig Vucicot látja vendégül.