Szerbia;sajtószabadság;Aleksandar Vucic;

2020-07-29 16:51:23

Nyomás alatt tartja a hatalom azokat a szerb orvosokat, akik kimondják véleményüket

Fenyegetésnek vannak kitéve azok az orvosok és egészségügyi alkalmazottak, akik Szerbiában aláírták az „Egységesen a Covid-19 ellen” című, a járvány kezelésével megbízott válságstáb menesztését célzó kiáltványt.

Eddig több megközelítően háromezren látták el kézjegyükkel a dokumentumot, de várhatóan egyre kisebb ütemben emelkedik az aláírók száma, a hatalom képviselői ugyanis egyre elítélőbben beszélnek ezekről az orvosokról. Aleksandar Vucic elnök, amikor múlt hétvégén a sremska mitrovicai kaszárnyában járt, lekezelően beszélt az aláírók kis számáról, azt közölte, ha azon múlik, ő 2-3 millió aláírást is összeszed. Különben is, a kórházakat renoválták és egyetlen olyan személyt se találnának, aki azt állítaná, nincs elég egészségügyi védőfelszerelés. Ana Brnabic miniszterelnök pedig előzőleg azt közölte, hogy az szóban forgó egészségügyi dolgozók valójában az elnököt támadják.

Hogy mennyire kiszolgáltatott helyzetben vannak az aláírók, azt a Nova televízió azon keddi értesülése is megerősíti, miszerint felmondott az a doktornő, aki szintén aláírta a petíciót. A Szabad Magyar Szó által idézett értesülés szerint Sasa Ljustina azért döntött a távozás mellett, mert nem volt hajlandó elviselni a nyomásgyakorlást, amit ráhelyeztek a Szerbiai Klinikai Központban csak azért, mert elmondta a véleményét. Arra a kérdésre, hogy a munkatársai közül valaki biztosította-e a támogatásáról, azt felelte, hogy a kollégái kilencven százaléka egyezik a véleményével, de mivel félnek, ezt nem merik kimondani. Támogatásról csak néhány munkatársa biztosította, de ők sem nyilvánosan, kivéve egy doktornőt, aki a Facebookon vállalta, hogy mögötte áll.

Az egyik aláíró, a gyermekorvos, Snezana Janjic a Szabad Európa Rádió szerb kiadásának elmondta, nem félnek.