Egy átlagos munkanap 48,5 perccel tartott tovább a karantén időszakban, mint azelőtt – írja a Világgazdaság a Bloomberg által közölt kutatás alapján.
A megváltozott körülmények munkavállalói szokásokra gyakorolt hatását vizsgálták a Harvard és a New York Egyetem kutatói a karanténidőszak alatt Észak-Amerikától, a Közel-Keleten át Európáig. A kutatók 21 ezer cég több mint 3,1 millió munkavállalójának anonimizált e-mailjeit, konferenciahívásait és megbeszéléseinek adatait hasonlították össze két négy hetes időszakban: a karantén alatt, illetve azt megelőzően.
Míg a megbeszélések száma 13 százalékkal nőtt, időtartamuk ötödével csökkent, így jellemzően fókuszáltabb megbeszéléseket tartottak a cégek. A munkanapok már a karanténidőszak hivatalos kihirdetése előtt hosszabbodtak, ami a megváltozott munkakörülményekre való felkészülésnek tudható be.
Míg néhány amerikai városban az átlagos munkanap hossza a karantén után hamar visszatért a megszokott kerékvágásba, Európa nagy részén és New Yorkban a hosszabb munkanapok megmaradtak a karantén után is. A felmérés megerősítette, hogy az otthoni munkavégzés a munkavállalók számára stresszforrást jelent a munkahely és otthon határainak elmosódása, illetve a kevesebb pihenés és kiégés miatt. Ráadásul számos vállalat vezetett be a dolgozók ellenőrzését célzó hatékonyságkövető rendszereket.
Magyarországon a Profession.hu készített felmérést, amelyből kiderült, a hazai cégek harmadánál az alkalmazottak heti 5 napot dolgoztak otthonról, 16 százalékuknál 3-4 napos, 7 százalékuknál pedig 1-2 napos távoli munkavégzést rendeltek el.
A Világgazdaság megjegyezte, hogy mivel augusztus közepén elindult Európában a járvány második hulláma, így a továbbiakban is velünk marad az otthoni munkavégzés.