Magyarország;Európai Bizottság;tiltakozás;Jávor Benedek;médiahelyzet;

- Több mint egy tucat európai szakmai szervezet tiltakozik a magyar sajtóhelyzet miatt

A kormány leépíti a független sajtót, a beadványok mégis rendre elakadnak az Európai Bizottság illetékeseinél.

Tizenhat európai újságíró- és médiaszervezet írt közös levelet az Európai Bizottságnak a magyarországi visszásságok miatt – idézte az International Press Institute (Nemzetközi Sajtóintézet) oldalán megjelent hírt a hvg.hu. A testület versenyjogért felelős biztosának, Margrethe Vestagernek címzett levélben arra hívják fel a figyelmet, hogy a magyar médiapluralitás aláásásáért több beadvány is eljutott már a bizottsághoz, ám egyik ügyben sem történt előrelépés.

Mint írják, az elmúlt 10 évben a magyar kormány a médiapiacba beavatkozva leépítette a független sajtót, az állam erőforrásait fegyverként fordítva a kritikus médiumok ellen, és felemelve azokat, amik a kormány szócsöveként működnek. – A bizottság látszólag mégsem vesz tudomást az erről szóló 2016-os, illetve 2019-es panaszokról – tették hozzá.

Jávor Benedek (Párbeszéd) volt EP-képviselő Facebook-bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy 2016-ban és 2019-ben a Mérték Médiaelemző Műhely-jel és a Klubrádió-val közösen nyújtottak be panaszt, és a tavalyihoz később a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) is csatlakozott. 

„Az elmúlt 10 évben a kormány rendszerszinten leépítette a médiaszabadságot, ehhez pedig gyakran állami piaci beavatkozásokat hívott segítségül, amelyek sértik az unió belsőpiaci és versenyjogát.”– idézett szintén a levélből Jávor Benedek.

A dokumentum hivatkozik az Index közelmúltbeli szétverésére, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) által megtestesített piackoncentrációra és a politikailag irányított reklámok piactorzító hatására is. A 16 szervezet szerint a helyzet sürgető lépéseket kíván az Európai Bizottságtól.

Jávor Benedek a Klubrádióval és a Mérték Médiaelemző Műhellyel 2019-ben azért fordult Brüsszelhez, mert a háromnegyedes arányt is meghaladó kormánypárti túlsúly alakult ki a magyar médiában a KESMA felállításával. A 2016-os hasonló beadvány pedig a magyar közszolgálati média elfogultsága miatt született.

Egy magyar EP-képviselő szerint viszont „a jereváni rádió” kategóriájába tartozik a brüsszeli lap információja.