Klubrádió;Színház- és Filmművészeti Egyetem;hazugságok;

2020-09-12 07:37:59

Az úthenger hete

Azt állította a Médiatanács (közleményében), hogy a Klubrádió ismételt jogsértései miatt nem újítja meg a rádió frekvenciaengedélyét. A hatóság szerint a médiatörvény értelmében a médiaszolgáltatási jog megújítását kizáró ok, ha a médiatörvény rendelkezéseit a műsorszolgáltató ismételten vagy súlyosan megszegi. A Médiatanács szerint a Klubrádió az erről szóló határozatokat tudomásul vette, nem fordult bírósághoz, a bírságokat pedig befizette.

Ezzel szemben a tény az, hogy a Klubrádió az elmúlt hét évben nem követett el ismételt jogsértéseket, mindössze apróbb mulasztásokat (például előfordult, hogy a zenei kvótákat egy-egy napon nem tartotta be). Egy társadalmi hirdetés ügyében a rádiót egyszer tízezer forintra büntették, de a rádió bíróságnál kért jogorvoslatot, és amikor másodszor is érkezett hasonló büntetés, a bíróság azt jogtalannak minősítette. Vagyis se nem súlyos, se nem ismételt, és még jogsértésnek is nehezen nevezhető, tízezer forintos ügyek miatt teszik lehetetlenné, hogy a Klubrádió tovább szóljon. De persze a pártállami úthengertől nem várható el, hogy jogilag kifogástalan indoklással taposson el bárkit és bármit. Az úthengert nem erre találták föl.

Azt állította Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (az ATV Egyenes Beszéd című műsorában), hogy „alapvetően jó érzésekkel” nézte a színművészetis diákok melletti vasárnapi élőláncos tüntetést, részben mert „kulturáltan viselkedő demonstrálók vettek részt rajta… rendőrök alig voltak. Tehát az, ahogyan egy normális parlamenti demokráciában a gyülekezési jogot gyakorolni lehet, úgy gyakorolták a tüntetők, és ne felejtsük el, hogy nemrégen még egy szocialista kormány alatt egészen másként volt”.

Ezzel szemben a tény az, hogy a szocialista kormány alatt a tüntetők egészen másként viselkedtek, ugyanis 2006 őszén folyamatosan erőszakhoz folyamodtak. Felgyújtották a Televízió bejáratát és több autót, elfoglalták az épületet, rendőröket támadtak meg, több százat közülük megsebesítettek, barikádokat emeltek, tankot indítottak be, városszerte randalíroztak. A mostani tüntetésekhez valóban alig kellettek rendőrök, mert nem volt semmilyen erőszak, még szavakban sem, nemhogy tettekben. Maradjon is így. De ahhoz arra van szükség, hogy a kormány ne csak „alapvetően jó érzésekkel” nézze a demonstrációt, de vegye is komolyan a tiltakozók követeléseit, és ne passzolja le őket azzal, hogy ehhez most már a kormánynak semmi köze, ezért nem is tud beavatkozni. Meg kell a szívnek szakadni.

Azt is állította Gulyás (a kormányinfón az SZFE-vel kapcsolatban), hogy a kormány azért vonul ki a felsőoktatásból, hogy a lehető legnagyobb szabadság legyen az intézményekben.

Ezzel szemben a tény az, hogy ha a kormány szabadságot akarna teremteni az egyetemeken, akkor egyszerűen békén hagyná őket. Például automatikusan kinevezte volna a Színház- és Filmművészeti Egyetem szenátusa által tavaly megválasztott rektort, vagy például nem tiltotta volna meg gender-szakok indítását az állami egyetemeken. De a kormány magának akar szabadságot, nem másoknak.