könyv;díjak;

- Népmesék és rendszerváltás-történetek

Ötvenhat hazai és határon túli magyar kiadó százkilenc könyvvel pályázott a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) által szervezett Szép Magyar Könyv versenyre, amelynek keretében magyar szerzők, magyar nyelven írott, könyvesbolti forgalomban megjelent könyveit díjazzák évről évre.

A minőségi könyvkészítést és az abban közreműködő műszaki szerkesztők, illusztrátorok, képszerkesztők, tipográfusok, nyomdák munkáját elismerő díj nyerteseit a hagyományoktól eltérően, az Ünnepi Könyvhét elmaradása miatt (a programokat az interneten rendezik meg szeptember 17-20 között) ezúttal online jelentették be. A szakmai zsűri (elnöke Wunderlich Péter, tagjai Babucs Éva, Benedek Barna, Dr. Révész Emese és Valuska László) hat műnek, illetve alkotóközösségnek ítélte oda a Szép Magyar Könyv 2019 díjat, és további hat könyv alkotói részesültek különdíjban.

Gyermekirodalom kategóriában Benedek Elek tollából a Gyémánt mesekönyv, az ifjúsági irodalom területén az Ezentúl lesz banán! – novellák a rendszerváltásról című kötet kapott díjat. Körner András: Költők a kabaréban címmel megjelent könyvét ismerték el az ismeretterjesztő és művészeti könyvek kategóriájában, míg a szakkönyvek közül Víg Károly: A rovartani kutatások története Magyarországon került ki nyertesként. Bajzáth Mária: Magyar Népmesekincstár sorozatát emelték ki a könyvsorozatoknál, míg az Az Év Illusztrátora kategóriában Turi Lilla Dragomán György: Jég című novellájához készített illusztráció-sorozata nyert. Áder János köztársasági elnök különdíját Boka László – Rózsafalvi Zsuzsanna: „Valaki útravált…” – az úton levő és kiútkereső Ady Endre; Orbán Viktor miniszterelnökét Jankovics Marcell: Trianon; Karácsony Gergely főpolgármesterét Dányádi Sára: Belvárosi növényvilág című munkája kapta. Az EMMI Kulturális Államtitkárság két kötetet díjazott: Sal Endre: Mi, magyarok – 51 hihetetlen történet a nagyvilágból, valamint Szuna Noémi: Tea – Csészével a világ körül. A legszebb könyvborítónak járó Tamás László-emlékdíjjal Papolczy Péter – William Shakespeare – Szabó Lőrinc: Hogyne szeretnélek! című könyvét ismerték el.

A főváros ikonikus épületeit, barátságos lakóházait, impozáns látképet kínáló tetőteraszait is bejárhatjuk a hétvége folyamán a közösségek és a város ünnepén, a Budapest100 eseményen.