Szijjártó Péter;koronavírus;határzár;

- Októberben is marad a határzár Magyarországon

Szijjártó Péter miniszter lapunk értesülésére reagálva kijelentette, hogy elege van abból, hogy „egyes nyugat-európai politikusok bokszzsáknak nézik Magyarországot”.

A határainkon a belépésekre vonatkozó korlátozó intézkedések fennmaradnak október 1-től, tekintettel arra, hogy a vírus utánpótlását el kívánjuk vágni – jelentette ki a lengyel külügyminiszterrel tartott sajtótájékoztatón Szijjártó Péter az ATV érdeklődésére.

„Mi úgy ítéljük meg, hogy a határainkon korábban életbe léptetett korlátozó intézkedések feloldása a járványügyi helyzet romlásához vezetne, és ez ellentétes azzal a célunkkal, amely úgy szól, hogy Magyarországnak működnie kell”– indokolta a külgazdasági és külügyminiszter.

Az ATV kérdésére, hogy a visegrádi országok könnyített beutazását az EU részéről szóvá tették, kifogásolták, a miniszter azt mondta: „a Visegrádi 4-ek bizonyos szempontból kivételt jelentenek, az meg azért természetes, mert a világjárvány eddigi kezelése során mi a legszorosabban a visegrádi országokban működtünk együtt”.

– Tehát a legjobb információkkal arról rendelkezünk – Magyarországon kívül természetesen –, hogy ott milyen a helyzet, mit tesznek, a kormányzati intézkedéseknek pedig mik a hatásai. Így természetes, hogy a visegrádi országokra más, egy kicsivel talán enyhébb szabályozás vonatkozik– tette hozzá a tárcavezető.

A Lengyelországban, illetve lengyel vezetéssel létrehozandó COVID-koordinációs irodáról azt mondta: a legutóbbi V4-es miniszterelnöki találkozón merült fel újból a kezdeményezés, amiről alapvetően egyetértés volt. 

– Most a lengyel kollégáktól mint a visegrádi csoportot elnöklő országtól várjuk, hogy milyen konkrét elképzelésekkel állnak elő– jelentette ki a miniszter.

A Népszava írta meg, hogy egy hét csúszással hozná nyilvánosságra az Európai Bizottság azokat az országjelentéseket, amelyek a jogállamiság helyzetét elemzik az Unió 27 tagállamában. Lapunk információi szerint az országjelentések tartalmát többé-kevésbé már most is ismerik a kormányok, így Magyarország esetében Varga Judit igazságügyi miniszter és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter már belenézhetett a dokumentumba. Úgy tudjuk, a jelentés kifejezetten kritikus lesz a magyar jogállamiságot illetően.

Lapunk információi szerint a magyar kormány a várható kritikák miatt „kommunikációs ellenoffenzíván” dolgozik, amelyben Lengyelország is részt venne, sőt a magyar kormány bevonta az uniós tagállamokban működő magyar nagykövetségeket is. A külképviseleteknek az adott országban fellelhető jogállami anomáliákat kellett kigyűjteniük és a Külügyminisztériumnak továbbítaniuk.

Szijjártó Péter a tájékoztatón erre reagálva kijelentette, hogy a jogállamisági kérdéseket illetően egy ilyen összehasonlító jogi intézetnek az lenne a célja, hogy „ne nézzenek minket hülyének”. A miniszter arról beszélt, hogy mikor Lengyelországot azzal támadták, hogy bírósági rendszerét antidemokratikus módon alakítja át, akkor megnézték, hogy Spanyolországban van egy pont ugyanolyan szabályozás. Hangsúlyozta, hogy minden tagországra ugyanannak a szabályozásnak kell érvényesülnie. Magyarázata szerint azért mérette fel, hogy más európai országban ez hogy van, mert elege van abból, hogy „egyes nyugat-európai politikusok bokszzsáknak nézik Magyarországot”.

Minden hivatalos dokumentumról, épületről, fejlécről, de még az email- és telefonrendszerből is el kell tüntetni az Akadémia nyomát.