tiltakozás;Színház- és Filmművészeti Egyetem;virrasztás;fáklyás tiltakozás;SZFE;

2020-09-28 15:54:24

Virrasztással és fáklyás futással folytatódik a színművészetis hallgatók harca

Nem adják fel a tiltakozók, akik az egyik kuratóriumi tag szerint amúgy is randalírozók.

Változatos módszerekkel küzdenek a fejük fölé kinevezett Vidnyánszky-kuratórium ellen a Színház-és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói. Korábban a Népszava is beszámolt arról, hogy pár hete élőlánccal mentek a Kossuth térre, de napokon át biciklis tüntetők hordták az egyetemtől a Parlament elé chartájukat. Szerda este - ugyan nem ők - de szolidaritási virrasztást szerveznek az Egyetem térre. Mint Facebook-eseményükben írják, azért ezt az éjszakát választották, mivel a felmondott egyetemi oktatók felmondási ideje szeptember 30-ról október 1-re lejár. A programok este 18 órától indulnak, amelybe becsatlakoznak az SZFE hallgatói is. Hajnalban pedig kései vacsora, kortárs szerzők felolvasása, akusztikus zene, társasjáték, valamint drámajáték várja az érdeklődőket.

Az egyetemfoglalók is akcióval készülnek: szerdán a Színház- és Filmművészeti Egyetem épülete előtt őrlángot gyújtanak, a szombatról vasárnapra virradóan pedig önkéntesek segítségével Debrecenbe, Egerbe, Kaposvárra, Pécsre és Szegedre szeretnék azt elvinni. 

- írják meghívójukban. A fogadó városokban pedig koncertek, beszédek és demonstratív performanszok lesznek. 

Ebben az időpontban a fővárosban is újabb demonstráció lesz, amelynek részleteivel később jelentkeznek.  

Közben "hangos kisebbségnek", illetve "randalírozóknak" titulálta a demonstráló hallgatókat a Vidnyánszky-féle kuratórium egyik tagja hétfő reggel az állami rádió műsorában. Lajos Tamás operatőr azt mondta, az SZFE-n szinte zavartalanul folyik az oktatás, mert az oktatás '3-4 helyen folyik" az egyetemen, a blokád alá vont Vas utcában van a legkevesebb tanóra.  "Már amennyire ezt blokádnak lehet nevezni, ezt a pár diákot, aki ott randalírozik" - fogalmazott, majd hozzátette:

Nem ő az egyedüli, aki élésen kritizálta a hallgatókat. Mint arról lapunk is beszámolt, az Újszínház igazgatója szerint nem tudják a szakmát az ott végzett hallgatók. Dörner György szerint azért nem tudják a szakmát, mert az a képzésük során folyamatosan sérült. A "nemtudást" nem lehet részekre bontani. "Nem tudja és kész" - jelentette ki határozottan.