Húsz esetben is felvetődik a törvénytelenség vagy a jogszabályok megsértésének gyanúja a Budafok-Tétényi Család- és Gyermekjóléti Központnál, a korábbi, az év elején menesztett vezető, Daróczi Csilla működése alatt – derült ki egy, a 24.hu által megszerzett önkormányzati vizsgálóbizottsági jelentésből.
A portál szerint a kormánypárti vezetésű kerületben még szeptember 10-én a Fidesz is megszavazta azt a dokumentumot, amelyet a vizsgálóbizottság momentumos elnöke terjesztett elő, és amely szerint:
Mint írták, a jelentés, amely alapján feljelentésekről is döntöttek, eredetileg azért nem lett nyilvános, mert azt zárt ülésen tárgyalták, és fogadta el a XXII. kerületi képviselő-testület egyhangúlag. A 24.hu által megszerzett szövegben a bizottság „kiválogatott adományokról, munkahelyi terrorról és lakásbérléssel kapcsolatos visszaélésekről ír”.
Ezekről az intézmény volt munkatársai közül többen is nyilatkoztak:
A jelentés szerint az egyik munkatárs konkrétumokat is említett:
Olyan elképesztő állítások is olvashatók a jelentésben, amelyek számos és sorozatos bűncselekmények gyanúját keltik:
Az önkormányzati feljelentések alapjául szolgáló dokumentum szerint a 24.hu által felsorolt esetek között található még több olyan eset, amikor a gyanú szerint a családsegítő vezetői és dolgozói azokat károsították meg, akiknek a legnagyobb szükségük lett volna a segítségre.
Olyan esetről is beszámoltak, hogy a volt vezető „vidéken élő rokonainak, barátainak a családsegítő postaköltségén kellett feladni a bakancsadományt”
– Ennél talán még érdekesebb, hogy a jelentés szerint 2018 decemberében a Kempelen Farkas Gimnázium diákjai gyűjtöttek adományokat az intézmény számára, hogy azokat a családsegítő kiossza a kerület rászorultjai között. Ezek főleg tisztítószerek, pipereáruk, édességek voltak. Az intézmény adományátvételi nyilvántartásában viszont nincs nyoma ennek az adománynak. A munkatársak nyilatkozata szerint az adományból nem kaptak a rászorulók, az egészet Daróczi Csilla vitte el – idézte a 24.hu.
A jelentés szerint Daróczi Csilla ráadásul nemcsak az adományokkal élt vissza, hanem „egy szabálytalanul kiutalt” XXII. kerületi bérlakásban élt, miközben volt saját ingatlana, nem is akárhol, hanem a józsefvárosi palotanegyedben. Ugyancsak több helyen szerepel az is, hogy „Daróczi élhetetlen munkahelyi környezetet hagyott maga után, és a terror a munkahelyi élet része volt”.
A portál emlékeztetett: először február elején a Partizán közölt riportot arról, hogy mi történik a XXII. kerületi Család- és Gyermekjóléti Központban. A központ vezetőjét nem sokkal később lemondásra kérte fel Karsay Ferenc fideszes polgármester. Daróczi Csilla menesztésének indoka az volt, hogy a nő nem szerzett doktori fokozatot a Debreceni Egyetemen, pedig korábban ezt állította. Az általa erről benyújtott dokumentum felvetette az okirat-hamisítás gyanúját is.
Végül a jelentés a súlyos bűncselekmények gyanúja mellett „kisebb” szabálytalanságokat is feltárt. Ezek között szerepelt például, hogy nem tárolták megfelelően az iratokat, nem működött rendesen a belső kontrollrendszer, nem közöltek megfelelően közérdekű adatokat, a béren kívüli juttatások után nem fizettek megfelelően szja-t, megsértették a közbeszerzési törvényt és fiktíven foglalkoztattak munkatársakat.
A családsegítő botrányának kirobbanása után a Népszava foglalkozott azzal, hogy a budafoki rászorulók ellátását gyakorlatilag egy civil szervezet önkéntesei vették át.