sztrájk;Színház- és Filmművészeti Egyetem;

SZFE-blokád a Szentkirályi utcában is

- Sztrájkol az SZFE, az egyetem autonómiájának megsértését vizsgálja az oktatási ombudsman

A hallgatók a Vas utcai épület után a Szentkirályi utcait is blokád alá vonták, és nem ismerik el a szerintük illegitim vezetőket.

Csütörtök reggel megkezdődött a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) dolgozóinak a kétnapos sztrájkja – jelentette be Németh Gábor egyetemi docens, az SZFE sztrájkbizottságának tagja a felsőoktatási intézmény Szentkirályi utcai épülete előtt, amelyet a hallgatók a Vas utcaihoz hasonlóan szerda éjjel ugyancsak elfoglaltak, blokád alá vontak.

Németh Gábor a sztrájkról elmondta: azon a megbízásos külső oktatók a jogszabályok szerint nem vehetnek részt, de ők a szabadidejüket feláldozva, online formában támogatják a sztrájkolókat. 

– A belső oktatók 60 százaléka beszüntette a munkát, és ehhez sokan csatlakoztak az egyetem más munkavállalói közül is. A sztrájktárgyalások folytatódtak, ma is  eredménytelenül, ezért további egyeztetések várhatók.

A sztrájkolók sajtótájékoztatóján hallgatók is felszólaltak. Elmondták, hogy szerda este, közvetlenül leköszönő vezetőségük búcsúztatója előtt kapták a hírt:

„A Színház- és Filmművészetért Alapítvány illegitim kuratóriuma, nyílt pályázat kiírása nélkül kinevezett egy színházi és egy filmes rektorhelyettest, akik az intézményvezetői feladatokat is elláthatják”.

Amint arról a Népszava is beszámolt, Vidnyányszky Attila az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke az állami televízió M5 csatornájának szerda esti műsorában jelentette be: Novák Emil filmrendező a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) általános rektorhelyettese lesz, míg Zalán János színész, producer oktatási rektorhelyettesként dolgozik csütörtöktől.

„Ezután Sem a Színházművészeti Intézetbe, sem a Film- és Médiaintézetbe nincs bejárásuk az általunk el nem ismer kuratórium által hivatalba helyezett személyeknek”– mondták a diákok.
A hallgatók nem engednek a követeléseikből

Hozzátették, hogy követeléseikből továbbra sem engednek, és ha azokat az illetékes Innnovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) azokat nem teljesíti, az épületek blokádját fenntartják. Megerősítették, hogy a kuratórium által újonnan kinevezett kancellár, Szarka Gábor valóban a fizetések visszatartásával fenyegetőzött.

„Ezzel a kancellár a munka törvénykönyvében rögzített munkáltatói kötelezettségét sérti meg, miközben minden szervezeti vezető intézkedési jogát elvette, cenzúrázza az egyetem kommunikációs felületeit, az ITM pedig tíz hónapja nem biztosít rektort az egyetemnek”– szögezték le.

Végül, mint ismertették, csütörtökön érkezett meg a hallgatókhoz Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosának a levele, aki az egyetemi autonómia sérülése miatti megkeresésükre közölte, hogy vizsgálatot indít az SZFE ügyében.

A hat évvel ezelőtt felállásban lépnek színpadra, és új lemez is lesz