Kishantos;Greenpeace Magyarország;

- Kishantos és a Greenpeace jogerősen pert nyert a magyar állammal szemben

Milliókat zsebelt volna be a Nemzeti Földügy Központ az egykori mintagazdaság szétverése ellen tiltakozóktól, de a bíróság megálljt parancsolt.

A Fővárosi Törvényszék csütörtöki döntése nyomán Kishantos és a Greenpeace Magyarország  jogerősen pert nyert a magyar állammal szemben – közölte a Népszavával a környezetvédő szervezet. Kiemelték: a döntés megerősítette a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) korábbi ítéletét, amelyben elutasította a magyar állam keresetét.

„A perben a magyar állam valótlan vádak alapján 14 millió forintot és ennek kamatait akarta megfizettetni a Kishantosi Vidékfejlesztési Központtal és az őket támogató Greenpeace Magyarországgal”– tették hozzá.
Kishantos kálváriája Strasbourgban érhet véget

A pert még 2015 őszén indította a Nemzeti Földügy Központ (NFK) jogelődje, a Nemzeti Földkezelő Alap (NFA) Kishantos és a Greenpeace Magyarország ellen károkozás címén. Az egy évvel korábbi demonstrációt megakadályozandó, az NFA fegyveres őrző-védő szolgálatot bérelt fel, amely a gazdasághoz vezető közutakat is lezárta. A ma véget ért peres eljárás öt éven át zajlott, ebből négy évig halasztották.

 

A magyar biogazdálkodás fellegvárának számító kishantosi ökogazdaság kálváriája nyolc éve kezdődött. A botránysorozatról a Népszava rendre beszámolt, legutóbb több mint egy éve, 2019 szeptemberében. Mint ismert, az egykori mintagazdaság 452 hektáros területét 2012-ben azzal vette el az állam, hogy a földjeire 10 részre osztva pályázatot írtak ki. Az ügyben 17 per indult, és a kishantosiak többet is megnyertek: kimondta a bíróság, hogy az agrártárca képviselői hazugságokkal vádolták a gazdaságot, és hogy olyan is nyert a földpályázaton, aki nem indulhatott volna.

Emlékezetes, 2014 áprilisában a folyamatban lévő birtokvédelmi perek dacára az „új bérlők” művelésbe vétel címszó alatt beszántották Kishantos 400 hektárnyi, aratás előtt lévő bionövényét, akkori áron csaknem 100 millió forintnyi terményt.

„Örömmel üdvözöljük a Fővárosi Törvényszék döntését, ebben az eleve megdöbbentő indokokkal indított perben. Hiszen, mint végül az ítélet is kimondja, a 2014. áprilisi demonstrációnk törvényes volt, melyet a gyülekezési jog szabályai szerint tartottunk meg. Célja az alapszabályunkban rögzített küldetésünknek megfelelően a természet és az emberi élet védelmének és megőrzésének előmozdítása volt”– írta a Greenpeace.

A környezetvédők közleménye emlékeztetett arra is, hogy a Kishantossal kapcsolatos egyéb perek hazai szakaszai 2019 tavaszán zárultak le, de a véleményük szerint jogszabálysértő döntések miatt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak.

A kissé megkésett intézkedés visszahozhatja az építkezési kedvet, az árak is lejjebb mehetnek.