Reggel kilenckor az Információs és Technológiai Minisztérium (ITM) Fő utcai épületének főbejárata elől az Alkotmánybíróság Donáti utcai bejáratáig juttatta el a főként egyetemistákból álló élőlánc annak a pertársaságnak az alkotmányjogi panaszát, amelyet a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) 152 polgára (diákok és oktatók) alkotott. Az alkotmányjogi panasz iratai egy nagy dobozba fértek csak bele. Vízivárosi helytörténeti adottság: a doboz elhaladt a Vám utca egykori Sóhivatalának épülete mellett is.
A szemerkélő esőben az egyetemi himnusszá vált dal, a Hej, a Titkos Egyetem ismétlődött, míg a panasz iratai eljutottak a piros-fehér kordonszalaggal bekötött szemű Iustitiához, aki jobbjában kardot, baljában mérleget tartott – az igazság római istennőjének attribútumait. Miután levették szeméről a szalagot, átvette az iratokat, amelyet az Alkotmánybíróság befogadott.
„Iustitia est constans et perpetua voluntas ius suum cuique tribuendi (Az igazság az állandó és örökös törekvés, mindenkinek megadni az őt megillető jogot) – idézte beszédében a római kor egyik nagyra becsült jogászát, Domitius Ulpianust a Iustitiát megszemélyesítő diák.
– címezte első mondatait az Alkotmánybíróságnak, majd felidézte: az SZFE átalakítását levezénylő törvénytervezet forrása az ITM volt, az SZFE tiltakozó diákjai ennek a „modellváltó” jogszabálynak – a Színház- és Filmművészetért Alapítványról, a Színház- és Filmművészetért Alapítvány és a Színház- és Filmművészeti Egyetem részére történő vagyonjuttatásról szóló törvény – megsemmisítését kérik az Alkotmánybíróságtól, mert szerintük (a pertársaság és jogászaik szerint) több ponton is alkotmányellenes. Márpedig az alaptörvény a magyar jogrendszer alapja, semmilyen jogszabály nem lehet ellentétes vele.
Mint emlékezetes: a Színház- és Filmművészetért Alapítványról, a Színház- és Filmművészetért Alapítvány és a Színház- és Filmművészeti Egyetem részére történő vagyonjuttatásról szóló törvény tervezetét május 26-án, az éjszaka közepén nyújtotta be a parlamentnek Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Az Országgyűlés fideszes többsége július 3-án az egyetemi polgárok tiltakozását ellenére megszavazta a jogszabályt, így szeptember 1-től már nem az ITM, hanem az alapítvány működtetője az intézménynek. Bár az SZFE diákjai, oktatói az ITM felkérésére javaslatot tettek az alapítvány kuratóriumának, illetve a felügyelőbizottságnak összetételére, Palkovics László tárcája végül nem vette figyelembe a javaslatokat.
Az SZFE tiltakozó diákjainak, oktatóinak alkotmányjogi panasza szerint ez a törvény semmibe veszi a jogbiztonság elvét: nem biztosított kellő időt az intézménynek a modellváltásból fakadó feladatok ellátására. Mint elhangzott: sérti a diszkrimináció tilalmát is: vélt ideológiai szemlélet alapján kezeli eltérően, hátrányosan megkülönböztetve az intézményt. Ellentétes a véleménynyilvánítás szabadságával: a tudományos élet szabadságába tartozik az egyetemi oktatók azon joga, hogy szabadon kifejthessék álláspontjukat, véleményüket, valamint világnézettől független tudományos kutatáshoz, ismeretterjesztéshez való jog is. Továbbá: a kérdéses törvény mindezek felett sérti az alaptörvényben szintén rögzített tanszabadságot és autonómiát.
Mint az Alkotmánybíróság épülete előtt elhangzott: az autonómia fogalmának értelmezésére az Alkotmánybíróság korábbi határozataiban foglaltakat tekintik érvényesnek az SZFE panaszosai. Eszerint a felsőoktatási autonómia hordozója, alanya a felsőoktatási intézmény, vagyis az oktatók, a tudományos kutatók és a hallgatók közössége. „A tudomány autonómiájának biztosítása érdekében pedig a felsőoktatási intézményt szervezetalakítási, működési és gazdálkodási önállóság is megilleti. Jelen törvény az egyetemi polgárságot teljesen kizárja az egyetemi önkormányzatiság működtetéséből, és így a fenntartói hatáskör önkényes és korlátlan bővítése az intézményi önállóság megszűnéséhez vezetett” – mondta Iustitia.
Miután a pertársaság beadta panaszát, az ITM előtt október 9-én, piros-fehér raklapokból emelt, éjjelnappal őrzött várukat elkezdték bontani az egyetemisták: itt az ELTE diákjai minden nap, napközben minden órában felolvasták az SZFE diákjainak tízpontos követelését, amelyben amelyben többek között az egyetemet szeptember 1-től fenntartó alapítvány kuratóriumának – így többek között Vidnyánszky Attila – a lemondását követelik.