Semmelweis Egyetem;koronavírus;remdesivir;

2020-10-19 09:59:37

Hét koronavírusos beteg már kapott a magyar remdesivirből a Semmelweis Egyetemen

A vírusszaporodást gátló, infúzióban adható remdesivir hatóanyagot kórházban fekvő, oxigénkezelést igénylő, súlyos állapotú betegek kaphatják.

Hét Covid-19 beteg kapta meg eddig a magyar gyártású remdesivirt a Semmelweis Egyetemen, amelynek három klinikája vesz részt a Richter Gedeon Nyrt. által gyártott koronavírus-gyógyszerrel kapcsolatos klinikai vizsgálatban – számolt be róla az egyetem honlapján.

– A Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyára által gyártott, remdesivir hatóanyagot tartalmazó koronavírus elleni szert október 14-én adták be az első betegnek a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikáján. A 75 éves, súlyos állapotú nőbeteg aznap érkezett az intézmény Covid-19 betegeket ellátó osztályára – közölte Müller Veronika, a klinika igazgatója.

Az egyetem a hatóanyag amerikai változatát viszont már augusztus eleje óta használja, eddig 15 beteget kezeltek ezzel. A komplex terápia része a vérplazmaterápia is. Ezidáig 57-en részesültek a Semmelweis Egyetemen a gyógyult koronavírus-fertőzöttek véréből előállított szérumból.

  

A vírusszaporodást gátló, infúzióban adható remdesivir hatóanyagot kórházban fekvő, oxigénkezelést igénylő, súlyos állapotú betegek kaphatják, súlyos májkárosodás vagy jelentősen beszűkült vesefunkció esetében ugyanakkor nem adható.

A magyar gyártású remdesivirrel kapcsolatos klinikai vizsgálat a hét elején kezdődött meg Magyarországon, amelyben mind a négy orvosképző egyetem részt vesz.   

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy 30 ország 11 ezer Covid-19 betegét vizsgáló tanulmánya szerint a remdesivir azonban alig vagy egyáltalán nem befolyásolja a koronavírussal kórházba került betegek halálozási kockázatát, és úgy tűnik, nem segíti a betegek gyorsabb felépülését.