Orbán Viktor;influenza;Heti abszurd;

2020-10-25 07:30:00

Heti abszurd – Megelőző titkos üzenet

„Azért akadnak esetek, amikor a kormány igenis hajlandó megelőzni a bajt. Nehéz mással magyarázni, hogy Szijjártó Péter rendre repked.”

Újra értelmezte a gondoskodó állam szerepét Kásler Miklós. Az egészségügyért felelős miniszter szavai ugyan némiképp ellentmondanak annak az orbáni elérzékenyülésnek, miszerint „senkit nem hagyunk az út szélén”, mert de – viszont legalább biztonságban lehet heverni a vízelfolyó partján, ráadásul dupla biztonságban. Az némi szeplő, hogy életében senkinek nem jár ez az alapos gondoskodás, csak holtában. Kásler Miklós ugyanis arra utasította a kórházakat, hogy a koronavírus áldozatait két hullazsákban nyugosztalják/tárolják/szállítsák/temessék. Hivatalosan azért, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék a fertőzésveszélyt. Az aggódás helyes, csak a miniszter esetében némiképp álszent, hiszen javában tombolt a járvány, amikor az Emmi első embere még mosolyogva vett részt különböző eseményeken, mellőzve mindennemű maszkot és egyéb védekezési huncutságot. Persze lehet, hogy a miniszter pont olyan alapossággal vezet tárcát, ahogy verset/hitvallást olvas – és Vörös­marty „ápol és eltakar” kitételéből csak az utóbbira emlékszik, különösképpen így járvány idején.

Szóval mindenki hátradőlhet, a statisztikarontó halottak (a cikk írásának napján például 38, többségében idős embert gyászolt az ország) vírusait dupla fallal keríti a kormány, és ennek nyomán nyilván laposodik a járványgörbe. Vagy nem. Mert a post mortem védelmet nehéz prevencióként értelmezni, legfeljebb a kukactámadást, illetve a feltámadást küszöböli ki/nehezíti meg a dupla védelem, hisz a két zsákfal miatt be- és kijutni is egyaránt nehezebb (ez urnás temetés esetében magától értető­dően nem áll).

Hasonlóan hatékony lenne, ha a kabinet palackozott hegyi levegővel telített palackokra kötné azokat a betegeket, akiknek tüdejét koronavírus roncsolta. Bár meglehet, a három nagyváradi üzletember által az Erdélyi-szigethegységben rabosított ájer beszippantása használ annyit, sőt többet, mint a kormány által többszörös áron beszerzett, ám kórházi gyógyításra alkalmatlan „otthoni lélegeztetőgépek” bevetése. És mindenképpen nemzetbarátibb cselekedet, hiszen nem a kínai ipart támogatja, hanem a határon túli magyarok – egyébként uniós támogatásból elindított – bizniszét.

Azért akadnak esetek, amikor a kormány igenis hajlandó megelőzni a bajt. Nehéz mással magyarázni, hogy Szijjártó Péter rendre repked. A külügy épp most közölte, hogy az utóbbi hónapokban a miniszter hétszer szállt helikopteren a felhők fölé, hivatalosan hivatalos találkozók bonyolítása okán. Nem kérdés, ennél biztonságosabban/izoláltabban nehezebb közlekedni, odafenn nagyságrendekkel kisebb a zsúfoltság, mint például a hármas metrón.

(Aminek hol rozsdálló, hol egyéb hibával küzdő méregdrága kocsijaiért még 7 milliárd forintot fizet a kormány az orosz gyártónak, de ez más tészta.) Szóval, ha úgy tetszik, Szijjártó Péter egy steril kabinban közlekedett, hisz nem tehették ki annak a veszélynek, hogy a ­sztrádán száguldó gépjárművébe beszivárognak a vírusok.

A miniszterelnöki prevenció ennél sokkal prózaibb, Orbán Viktor simán beoltatta magát influenza ellen. Nem csoda, egy magányosan rohamozó vírus – legyen az Covid–19 vagy bármilyen influenzamutáció – visszapattanna tekintélyes páncélpocakjáról, de két, vállvetve támadó kórokozó már áttörhetne. Így a miniszterelnök nem kockáztat, és odakínálja felkarját a tűnek. (Részletek a „Csak bátran!” felütéssel publikált videóban.) Nem kérdés, példamutató magatartás (a maszkviselés esetében hónapokig késlekedett az elöljárással), aki teheti, kövesse, hiszen az influenzától gyengült szervezetet sokkal könnyebben roncsolja a koronavírus. Az más kérdés, hogy a kormányfő kivételezett vakcinahelyzetben van-e.

A hivatalos mondás szerint az állam mintegy 1,4 millió influenza elleni oltással készült – kimondottan a veszélyeztetett célcsoportoknak. Hogy ez a kör tágítható legyen, azaz a nyugdíjasok mellé be lehessen emelni a kismamákat és a három év alatti gyerekeket is, a kormány felvásárolta az egyik nagy gyógyszercég vakcinaállományát, ráadásul az így vett oltóanyag többet tud, mint az, amelyiket az állam eredetileg betárazott. Csakhogy ez egyben azt is jelenti, ha valaki nem tartozik – az állam szerint – a veszélyeztetett célcsoportokhoz, akkor a gyógyszertárakban nem vásárolhat magának vakcinát.

A miniszterelnöknek pedig jutott. Az kizárható, hogy például veszélyeztetett kismamaként, kisgyerekként és így tovább oltották, és a jelek szerint nem készül nyugdíjba sem, így idősként sem kaphatott vakcinát. Persze lehet, hogy ez nem teljesen igaz, hiszen Orbán Viktor korábban deklarálta, ne azt nézzék, mit mond, hanem azt, hogy mit tesz. Azaz megeshet, oltóanyagban mondta el, hogy bizony ő is öregszik (hogy ezt a lehetséges/önjelölt utódok hogyan kódolják, az az ő dolguk).