;

sztrájk;kuratórium;egyetemfoglalás;SZFE;

Az SZFE sztrájkoló dolgozói és hallgatói tartottak sajtótájékoztatót, 2020. október 26-án

- Nem adják fel az SZFE sztrájkoló dolgozói: fellebbeznek, és a kormányhoz fordulnak (videó)

Modellváltás helyett régi önállóságát kéri vissza a Színművészeti polgársága.

Rövid, de annál sűrűbb sajtótájékoztatót tartott hétfőn délután a Színház és Filmművészeti Egyetem közössége, tíz perc alatt hat oktató, hallgató és diákönkormányzati képviselő üzent a kormánynak, a Fővárosi Törvényszéknek és a szerintük őket fenyegetni próbáló kuratóriumnak. 

Az üzenet lényege pedig az volt, hogy az SZFE ellenszélben is kitart. Bejelentették, hogy megfellebbezik a törvényszék nem jogerős, az egyetemi sztrájkot jogszerűtlennek kimondó ítéletét,

mivel szerintük a Vidnyánszky Attila vezette kuratórium nem csak az egyetemi szenátus tagjaitól vont meg jogokat, de az egyetemi polgárságtól is: a dolgozók, hallgatók a szenátuson keresztül tudják képviselni érdekeiket, munkavállalóként befolyásolni saját munkavégzésük körülményeit – ráadásul, a szenátusnak kell gyakorolnia az egyetem alaptörvényben biztosított jogait is.

Azt is hangsúlyozták, hogy az SZFE polgársága ezentúl nem a szerintük a tárgyalásoktól egyhangúan elzárkózó kuratóriummal, hanem az Innovációs és Technológiai Minisztériummal (ITM) tárgyalna az egyetem jövőjéről – az intézmény alapítói jogai ugyanis 2020 januárjáig a Palkovics László vezette minisztériumnál vannak. 

Igényüket egy minden eddiginél erősebb követeléssel indokolták: az SZFE október 15-én jelentette be, hogy teljes modellváltás eltörlését szeretné elérni, alapítványi fenntartásból visszatérne az állami keretek közé – a kérdésben ugyanakkor nem dönthet a fenntartó, ebben a kormány az illetékes.

A szenátus felé kinevezett Szarka Gábor kancellárról azt mondták, fenyegetésekkel szeretné beszüntetni a sztrájkot; például a bérek elvonását ígérte, munkajogi szempontból minden alap nélkül, és minden áron próbálta megszerezni a sztrájkban résztvevők névsorát. 

Budai Marcell, a HÖOK sajtófőnöke (középen)

A sajtótájékoztató egyetlen, bemutatkozó felszólalója Budai Marcell, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) sajtófőnöke volt, aki szintén azt szorgalmazta, hogy a kormány kezdjen közvetlen tárgyalásokat az SZFE sztrájkolóival, hallgatóival, és ebben elmondása szerint a HÖOK is segítséget nyújtana.

A felszólalók elutasították a Magyar Rektori Konferencia (MRK) október 21-közleményét, melyben az MRK arról írt, hogy háromoldalú tárgyalásokat kezdeményeztek az SZFE helyzetének rendezéséről a kuratórium, az akadémiai és hallgatói oldal között, és hogy a hallgatók is egyetértettek volna a kuratórium kibővítésével.

Az SZFE szerint ők nem tárgyaltak háromoldalú egyeztetésről, és nem értettek egyet a rektori konferencia képviselőivel sem a modellváltás szükségességében. Ehelyett visszakövetelik egyetemük alaptörvényben is rögzített autonómiáját – hangoztatták a sajtótájékoztatón.

A nyilatkozók egyike végül megköszönte az október 23-i rendezvényen résztvevők jelenlétét, és a rendőrök munkáját is, amellyel biztosították és legitimmé tették a sokak által kritizált demonstrációt.

A Magyar Tudományos Akadémia új elnöke szerint mivel az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetőjével alapvető kérdésekben nem értenek egyet, kérdéses a gyors javulás.