Mintegy 200 ezer köhögési minta felhasználásával fejlesztették ki azt az algoritmust a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökei, ami akkor is jelez, ha a fertőzöttnek nincs más tünete – írta a hvg.hu.
Előfordul, hogy az allergia, az ősszel igen gyakori nátha, a télen vélhetően terjedő influenza vagy a koronavírus okozta betegség tünetei nehezen megkülönböztethetőek, a kórokozók felismerésében mi is igyekeztünk már segíteni, a kutatók által fejlesztett algoritmus azonban a mesterséges intelligenciát bevetve teszi egyértelművé a dilemmát. A hangminták alapján az alkalmazás felismeri, hogyan köhög egy koronavírusos és miként egy másmilyen betegségben szenvedő vagy egy egészséges, csak éppen köhintő ember.
Az ígéretes eredményeket mutató algoritmus mögött dolgozó három neurális háló közül az egyik a köhögés hangjának erősségére figyel, a másik az érzelmi, a harmadik pedig a légzés minőségének változását követi. 98,5 százalékos pontossággal detektálta a rendszer bizonyítottan koronavírus-fertőzöttek köhögését, a tünetmentes fertőzöttek hangmintáját pedig 100 százalékos pontossággal diagnosztizálta.
A kutatók már egy okostelefonos alkalmazás kifejlesztésén dolgoznak, amelynek segítségével bárki kiderítheti magáról vagy a közelében tartózkodó emberről, fertőzött-e. Bár ez a módszer a hivatalos tesztet nem helyettesíti, figyelmeztethet, nem árt önkéntes karanténba vonulni.
Mint a Szeretlek Magyarország fogalmazott, a koronavírus Shazamjára (dallamfelismerő applikáció), a tünetmentes fertőzöttek előszűrésére alkalmas alkalmazásra azonban még egy darabig várni kell.