mozi;színház;szigorítás;járvány;koronavírus;

- A színházak új ültetési rendet dolgoznak ki, a mozik az operatív törzshöz fordulnak

Bizonytalan helyzetbe kerültek a kulturális intézmények a kedden bejelentett kormánydöntés miatt.

Eszerint a kulturális rendezvények nézőterén – a páholyok kivételével – a nézők csak minden harmadik ülőhelyet foglalhatják el, két néző között két ülőhelyet üresen kell hagyni, és a közvetlenül egymás mögötti ülőhelyek sem foglalhatók el. A másfél méteres távolságot a páholyokban tartani kell.

Sok társulat dolgozik teltházzal, jónéhány jegyeit hetekkel előbb kell megvásárolni. A már eladott helyekkel kapcsolatban a legtöbben türelmet kérnek, és tapasztalataink szerint leginkább Facebook-oldalukon próbálják tájékoztatni a közönséget. Az biztos, hogy azok járnak a legjobban, akik eleve olyan intézménybe vettek jegyet, amelyeket eddig is harmadházra hirdettek meg.

Az A38 mindenesetre meghatározatlan ideig zárva lesz, a meghirdetett koncertjeiket törölték. A Fonóban pénteken a Parno Graszt koncertje a járványügyi szigorítások miatt, szombaton Lakatos Róbert és a RÉV koncertje betegség miatt marad el, törölték a hétfői és keddi Fonó session-öket is. A jövőben a Fonó csak ültetett koncerteket rendez a védőtávolságot betartva, így ma este a Novan Experiment is felléphet.

Szeged és Miskolc Nemzeti Színháza is jelezte: a járványügyi korlátozások betartásával továbbra is megtartja az előadásait, miként a Magyar Állami Operaház is, ám utóbbi arra is kitért: az új ültetési rend kialakítása és a novemberi előadások jegyeinek átfoglalása idejére felfüggeszti a decemberi előadásaira szóló jegyek értékesítését. Ugyanígy újratervezést jelentett be a Vígszínház és a Radnóti is. A Szkéné Színház már nehezebb helyzetben van, 100-120 fős nézőterükre ötven-hetven ember fér a szigorítások miatt. Három teltházas előadásuk van, még nem tudják, milyen módon szelektálnak. 

A Katona József Színház közölte: a jelen szituációban a nézői segítségét kéri, hogy műsorukat a körülményekhez képest ideális módon tudják átszervezni. A nézők ma reggel nyolc óráig szavazhatnak, hogy sorsolással dőljön el, a már megvásárolt jegyek közül melyik marad érvényes, és melyik cserélhető át másik előadásra vagy váltható vissza. A másik lehetőség: a jegyek, a szabályozás szerinti kapacitás határáig, vásárlási sorrendben legyenek érvényesek. A Katona József Színház az előadásaikkal kapcsolatos teljes körű tájékoztatást – a szavazás eredményének és színházlátogatással kapcsolatos visszajelzéseik ismeretében – a későbbiekben adja majd ki. Ha valaki azonban a bejelentett szabályozások következtében már megvásárolt, vagy lefoglalt színházjegyét mégsem használná fel, jegyvisszaváltási igényét péntek délig kell jeleznie a Közönségszolgálati Irodának telefonon vagy emailen.

A Belvárosi Színházban is betartják az új rendeletet, így elképzelhető, hogy egyes már megvásárolt előadásokon átszervezik az ültetést, emellett továbbra is ügyelnek a megfelelő maszkhasználatra. A Budaörsi Latinovits Színházban – miután eddig is távolsággal ültettek és mobil a nézőtér – sem okoz gondot a létszámkorlát. Ezt írták nézőiknek: „A mától életbe lépő új rendelkezések értelmében színházunk nézőterén a korábbinál még nagyobb távolságot tarthatunk a székek között. Reméljük, előadásaink intimitása nem illan el, csak átalakul. Az előcsarnokban – ahogy eddig is – a büfé átmenetileg nem üzemel, a ruhatár ingyenes és nem kötelező, a maszk viselése viszont a színház egész területén igen. Azt ajánljuk, előadásaink előtt és a szünetekben barátságos kertünkben várakozzanak.”

A Müpa hasonló szellemben nyilatkozott, még dolgozik a megoldáson, annyi bizonyos, hogy a Nemzeti Filharmonikusok péntekre meghirdetett Kocsis Zoltán-emlékkoncertje elmarad. Nem kellett zavarba jönnie viszont a Concerto Budapest Zenekarnak. – Mind a Müpa, mind a Zeneakadémia elég nagyszámú közönséget tud fogadni és az elmúlt időszak tapasztalatai azt mutatják, hogy jóval kevesebben szeretnének koncertre menni, mint a pandémia előtt – válaszolták a Népszava kérdésére. Ezért nekik csak „átrendezniük” kell a közönséget, lemondaniuk senkit sem kell. Az együttes egyébként élőben, ingyenesen közvetíti koncertjeit a  honlapján, legközelebb a november 8-i hangversenyt lehet így meghallgatni.

Az Uránia Nemzeti Filmszínház az ülőhelyek negyedén fogadhat nézőket, előre nem adtak el annyi jegyet, hogy kínos pillanatokat kelljen okozniuk. A Cinema City pr- és marketing igazgatója, Buda Andrea ugyanakkor a 444-nek úgy nyilatkozott: ellehetetleníti a mozik működését az új szabályozás, a Mozisok Országos Szövetsége és a Cinema City saját jogásza is az operatív törzshöz fordul, hogy foglaljanak állást a kérdésben, és gondolják újra a szabályokat. Azt szeretnék, hogy akik együtt váltották meg a jegyüket továbbra is ülhessenek egymás mellett.  

Éjjel-nappali őrség az SZFE-nA blokádot továbbra is tartjuk – reagált lapunk kérdésére Csernai Mihály a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) Hallgatói Önkormányzatának elnöke. „Ha egy órára is kiürülne bármelyik épület, az általunk el nem ismert kuratórium rendelkezése értelmében az üzemeltetés munkatársai az újonnan kinevezett kancellár utasítására bezárhatnák azokat, ezzel pedig teljes mértékben ellehetetlenülne az oktatásunk. Jelen állás szerint kizárólag abban az esetben biztosított a tanóráink megtartásának a lehetősége, ha ezekben az épületekben rendszeres, éjjel-nappali őrség működik. Természetesen a hatályos járványügyi előírásokat továbbra is szigorúan betartjuk” – nyilatkozták az SZFE egyetemfoglalói.

Az Utcáról Lakásba! Egyesület akciójához a Budapest Street Photography Collective tagjai készítettek portrésorozatot.