Magyar Honvédség;katonaság;Benkő Tibor;koronavírus;

2020-11-25 08:13:18

Már több mint 1100 katona kapta el a vírust

A honvédelmi miniszter szerint nincs olyan katona, aki lélegeztetőgépen lenne.

Már több mint 1100 katonánk van, aki megfertőződött, de 900 katonánk meg is gyógyult ebből a fertőzésből. A többiek abban a stádiumban vannak, hogy még nem lehet gyógyultnak nyilvánítani őket – közölte Benkő Tibor a Spirit FM Exkluzív című műsorában.

A honvédelmi miniszter megjegyezte azt is, hogy nincs olyan katona, aki lélegeztetőgépen lenne.

Múlt héten 1100 katona kezdte meg a munkát különféle kórházakban. Torba Attila alezredes beszámolója szerint ők lázat mérnek, útbaigazítást adnak vagy egyéb adminisztrációs feladatokat látnak el. Benkő Tibor ezt most azzal egészítette ki, hogy ha a kórházaknak nagyobb segítségre van szükségük, akkor tudnak még plusz katonát biztosítani. Beszélt arról is, hogy hétfőtől a katonák különböző intézmények őrzés-védését is ellátják: különböző nemzetiségek külképviseleteit, kormányzati épületeket is védeni fognak.

 

Elmondása szerint rendkívül szigorú óvintézkedéseket vezettek be mind a magyar honvédség, mind a külszolgálatban lévő katonák esetében. 

Közölte azt is, hogy egy héttel ezelőtt egy katona megfertőződött Koszovóban, az állapota leromlott, őt repülőgép azonnal hazahozták, azóta a Honvédkórházban kezelik, már stabil az állapota.  

  

A műsorban szóba került az is, hogy megállapodást írt alá a magyar kormány az Embraer brazil repülőgépgyártóval két darab Embraer KC-390-es megvásárlásáról.

– Jelenleg ezek a legmodernebb eszközök – mondta a beszerzésekről a miniszter.

A gépek sokféle feladatot lesznek képesek ellátni, ilyenek az ejtőernyős műveletek, a teher- és csapatszállítás, a légiutántölthető és légiutántöltésre is képes. Azt a Népszava írta meg, hogy a beszerzések pontos árát nem tudni, a piacon 85 millió dollárra – átszámolva közel 26 milliárd forintra – teszik az utóbbi években kifejlesztett gép darabonkénti árát.

Emellett a Magyar Honvédség NASAMS légvédelmi rakétarendszereket vásárol a norvég Kongsberg és az amerikai Raytheon cégektől. Erről azt mondta Benkő Tibor, ezzel védik Washingtont is.

A beszerzések miatt sok kritikát kaptak, de a miniszter erre úgy reagált, hogy nem lett volna szabad hagyni, hogy a Magyar Honvédség leamortizálódjon, és akkor kevesebbet kellett volna költeni ezekre a fejlesztésekre.