Európai Unió;

- Többfrontos harc a jogállam ellen

Megkezdődött a közösségi kifizetéseket a jogállam betartásához kapcsoló uniós rendelet jóváhagyásának folyamata az EU két társ-jogalkotó intézményében.

Megkezdődött a közösségi kifizetéseket a jogállam betartásához kapcsoló uniós rendelet jóváhagyásának folyamata az EU két társ-jogalkotó intézményében, az Európai Parlamentben és a tagállamok képviselőiből álló EU Tanácsban.

Az Európai Parlament két illetékes szakbizottsága nagy többséggel hagyta jóvá a közösségi pénzek kormányzati lenyúlását büntető rendeletet. Az Európai Néppárt frakciójából egyedül Deutsch Tamás, a Fidesz EP-delegációjának vezetője szavazott a jogállami szabályrendszer ellen, amelyet szerdán fog elfogadni a képviselő-testület plenáris ülése. 

Az EP költségvetési és költségvetési ellenőrző bizottsága hétfő este 56:10 arányban támogatta a jogszabályt, amelynek elutasítására Deutsch Tamás önálló indítványt terjesztett elő, de nem járt sikerrel. A fideszes honatya javaslatát csak 11 képviselő támogatta és 54 ellenezte.

A tagállamközi EU Tanács is jóváhagyta a rendeletet, amellyel szemben csak Magyarország és Lengyelország emelt kifogást, de ez kevés volt ahhoz, hogy az EU27-ek minősített többségének beleegyezését igénylő jogszabály gellert kapjon. A lapunk által látott tanácsi dokumentumban Magyarország azzal magyarázza az ellenvéleményét, hogy bár az uniós vezetők által a múlt héten elfogadott nyilatkozat eloszlatta a kormány bizonyos politikai és jogi aggályait, de továbbra is súlyos jogi kifogásai vannak azzal kapcsolatban, hogy a rendelet összhangban van-e az uniós joggal. A vélemény előrevetíti, hogy az Orbán-kormány az EU Bíróságához fog fordulni.

Deutsch után mennek a fideszesekHa az Európai Néppárt (EPP) frakciója napirendre tűzi Deutsch Tamás EP-képviselő kizárását a pártcsaládból, a tagok pedig meg is szavazzák a javaslatot, akkor a többi fideszes képviselő is elhagyja az EPP-t – írta az atv.hu brüsszeli forrásokra hivatkozva. Brüsszeli források szerint még nem biztos, hogy napirendre tűzik a fideszes delegációvezető kizárásáról szóló döntést. NÉPSZAVA

A BKV igazgatóságának és felügyelőbizottságának több tagja sem érti, miért nem keresik tovább a kétes eredményű metrókocsi felújítás felelőseit.