hulladék;Alkotmánybíróság;Áder János;

- Áder keresztbefeküdt a kukakoncessziónak

A köztársasági elnök az Orbán-kormány dédelgetett hulladék-koncessziós tervének legfontosabb pontjait kifogásolja, alkotmánybírósági vizsgálatot kérve.

Alaptörvényességi aggályok miatt az Alkotmánybírósághoz továbbította a múlt héten elfogadott hulladéktörvényt Áder János köztársasági elnök. Beadványa szerinte a tulajdon és a hulladékgazdálkodás alkotmányos védelmét sértheti, hogy a termelési-ipari hulladékot annak birtokosa köteles lesz átadni az államnak, a majdani koncesszornak vagy alvállalkozójának. A törvény nem hogy kártalanításról nem gondoskodik, de még az átadót kötelezi fizetésre, ellenérdekeltté téve a környezetvédő tevékenységben. Uniós szinten a terv az áruk szabad áramlásába is ütközhet. A tulajdonjog-korlátozás érinti az önkormányzatokat, gyártókat, hulladéktermelőket, -gyűjtőket, -kereskedőket, -előkezelőket, -szállítókat és -birtokosokat is. Felhívja a figyelmet, hogy utóbbi kör jelenleg is hatékonyan, piaci alapon veszi át, gyűjti be és hasznosítja a hulladékot.

A köztársasági elnök szerint a tisztességes gazdasági verseny feltételeibe ütközhet, hogy a majdani koncesszor vagy alvállalkozója saját belátása szerint vehetne igénybe kihasználatlannak minősített égetőműveket vagy egyéb hulladékhasznosítókat. Ez Áder János szerint egyoldalú erőfölényt biztosítana, függetlenül attól, hogy az elszenvedő hatósági díjra jogosult.

Az egészséges környezet alkotmányos alapjogát sértheti, hogy a törvény alapján nem tudni, mi történne, ha az országos hulladékgazdálkodást átvevő koncesszor bármely ok miatt felhagyna tevékenységével. A köztársasági elnök az általa kifogásolt pontok alaptörvény-ellenességének megállapítását kéri.

Áder János bevezetőjében leszögezi, hogy a hulladékgazdálkodás szerinte is megérett az átalakításra.

Megjegyzendő: az Orbán-kabinet november végén egy salátatörvénybe rejtve csempészte a Ház elé a hazai hulladékgazdálkodást 2023-tól egyetlen, jövőbeni koncesszor kezébe adó jogszabálymódosítást. Ennek kapcsán több szakmai szervezet, így a Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége is súlyos törvényi, alkotmányossági aggályokat vetett fel. A - tavaly zömében ellenzékivé vált - önkormányzatok pedig azt kifogásolták, hogy a kormány kicsavarja a kezükből a hulladékszállítási és -kezelési tevékenységet. Ráadásul a törvény lényegében egyáltalán nem szabályozta, miként kerülnének át a koncesszorhoz a ráruházott feladata elvégzéséhez szükséges, jelenleg zömmel önkormányzati tulajdonban álló eszközök.

Az ellenérvek a tervet kisebb módosításokkal a múlt héten elfogadó kormánypártokat kevéssé győzték meg. Piaci pletykák szerint az egész tervezetet a Fidesz-KDNP-berkeiben jó előre a Mol igényeihez szabták.

Mindazonáltal a szakmai felvetések a jelek szerint ezúttal a - törvények hatályba lépését eddig rendkívül ritkán akadályozó - Áder János is meggyőzték. Lépése szakértők szerint igen fajsúlyos közbeavatkozás. A köztársasági elnök ugyanis a kukakoncessziós terv alapját, leglényegesebb pontjait támadja.

A vétó jogilag egyértelmű helyzetet teremtett: amíg az Alkotmánybíróság nem hoz határozatot a kifogásolt pontokról, addig az elnöki aláírást nélkülöző módosítócsomagot nem hirdetik ki a Magyar Közlönyben, vagyis az nem lép hatályba.

Budaörs a hulladékégetők ellenA budaörsiek mostantól zöld számon jelenthetik be, ha valakit hulladékégetésen kapnak. Ilyenkor a közterület-felügyelet és a rendőrség munkatársai kimennek a helyszínre, dokumentálják az esetet, és az aktát továbbítják az ügyben hatósági jogkörrel rendelkező járási hivatal felé. Az intézkedést üdvözli a Levegő Munkacsoport és a vele szorosan együttműködő budaörsi „Ne fűts hulladékkal!” mozgalom, amely meghatározó szerepet játszott a kezdeményezés sikerében. Lakossági fórumokat szerveztek, petíciót indítottak, rendszeresen tárgyaltak az önkormányzat és más hatóságok illetékeseivel. Kérdőívet küldtek mind a 21 budaörsi bölcsőde, óvoda és általános iskola vezetőjének, akik háromnegyede válaszolt. Közel kétharmaduk szerint a légszennyezés probléma, egyötödük szerint súlyos probléma. Tapasztalataik és felméréseik szerint a hulladékkal fűtés okozta légszennyezés döntő oka az ismerethiány, a felelőtlenség és a nemtörődömség - idézik Szegő Juditot, a Levegő Munkacsoport projektvezetőjét. Ezért sokszor indokoltnak tartja a hatósági fellépést. A rászorulók számára fűtési támogatást sürgetett. A jogsértő magatartás, mások egészségének veszélyeztetése semmilyen indokkal nem fogadható el - véli. A „Ne fűts hulladékkal!” mozgalom az önkormányzat hozzájárulásával szállópor-mérő készülékeket helyezett el három óvodánál és egy bölcsődénél.
Az Aldi is átveszi a használt sütőolajatAz Aldi 11 egységénél lehetővé teszi a használt étolaj leadását - tette közzé a kereskedőcég. Partnerük a Biofilter Környezetvédelmi Zrt. Ma az országosan évente keletkező 25 ezer tonna használt sütőolajból mindössze 500 tonnát gyűjtenek be - írják. Az anyag rendkívüli mértékben károsítja a természetet, a vizeket, miközben megfelelő tisztítás után teljes mértékben újrahasznosítható. Az átvevő biodízelt állít elő belőle, amit a mai szabályok szerint 8,2 százalékban kell a fosszilis alapú gázolajhoz keverni. A Mol szintén tegnapi közleménye szerint 2011 óta az olajcég 2100 tonna használt sütőolajat gyűjtött be. A termék jelenleg országszerte 350 Mol-töltőállomáson adható le.

A gépjárműadó befizetésének határideje változott.