A koronavírus-járványra hivatkozva a kormányfő mentesítette a Varga Mihály vezette Pénzügyminisztériumot, hogy elkészítse a kormány középtávú – három éves - költségvetési tervét. Az államháztartási törvény előírja, hogy a kormány december 31-ig hozza nyilvánosságra a következő három év költségvetési keretszámait, a várható hiány és az államadósság mértékét, illetve minden egyes minisztériumra lebontva, hogy azok milyen költségvetésre számíthatnak a következő években. A törvény szerint a keretszámok kiadása lassan aktuális lenne, ám e helyet a kormány egy alacsonyabb rendű jogszabályban, egy sima kormányrendeletben mentesíti a törvényi kötelezettsége alól a Pénzügyminisztériumot, illetve önmagát. A kormány ezt a koronavírusra illetve a „veszélyhelyzetre” hivatkozva rendelte el, ám azt nem taglalja, hogy vírushelyzetben mitől nem működnek pénzügyi tervezőmodellek a Pénzügyminisztériumban, és miért nem tartja szükségesnek a kormány beszámolni a parlamentnek az adók elköltésről. A kormányrendelet szerint a középtávú költségvetési tervet mindaddig nem kell nyilvánosságra hozni – míg tart a „veszélyhelyzet”.
Pedig már rég aktuális lenne a Varga Mihály pénzügyminiszternek színt vallani arról, hogy miként is tervezik módosíttatni a parlamenttel a 2021-es költségvetési törvényt. A büdzsét még júliusban fogadták el, ebben 2021-re a 1491 milliárd forintos hiányt engedélyezett a parlament a kormánynak. A költségvetési törvénybe foglalt számok a kormányt különösebben nem befolyásolják, ugyanis Varga Mihály pénzügyminiszter bejelentette, hogy ő ennek több mint a dupláját, 3337 milliárd forintos hiányt tervez, ami a jövőre várható GDP 6,5 százaléka.
A miniszter december elején egy konferencián még egyértelműen arról beszélt, hogy törvényesítik a magasabb hiányt, vagyis a kormány beterjeszti a 2021-es költségvetési törvény módosítását, ám az utóbbi hetekben már cáfolta saját szavait. Varga ezt megelőzően azt ígérte a parlament költségvetési bizottságában az őt meghallgató képviselőknek, hogy a tárca kidolgoz egy hároméves költségvetési pályát a 2021-2023 közötti időszakra. Az egyik évről a másikra nem lehet ugyanis az idei 8-9 százalékos GDP-arányos hiányt két százalékra lecsökkenteni. Ezért van szükség a hosszabb távú pénzügyi forgatókönyvre – ígérte a képviselőknek Varga Mihály alig két hónapja.