A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) angliai tagozatának tájékoztatása szerint a világon elsőként az oxfordi illetőségű Brian Pinker kapta meg az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár közös fejlesztésű oltóanyagának vakcináját.
Az amerikai Pfizer és a német BioNtech közös vakcinája után az Oxford/AstraZeneca-vakcina a második oltóanyag, amelynek nagy-britanniai alkalmazása megkezdődött. Utóbbiról korábban kutatók azt írták, hogy hatékonysága átlagosan 70 százalékos, de alkalmazási technikáktól függően elérheti a 90 százalékot is.
Az Oxford/AstraZeneca-vakcina komoly előnye, hogy szállítás közben sem igényel mélyfagyasztást, a gyártástól a felhasználásig normál hűtőszekrény-hőmérsékleten tartható. A Pfizer és a BioNTech oltóanyagát mínusz 70 fokon kell tárolni szállítás közben, bár a kiszállítás után öt napig ez a vakcina is normál hűtőszekrény-hőmérsékleten, 2-8 fokon tárolható.
A brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága által még tavaly felvázolt elsőbbségi lista korosztályok és egészségi állapot szerint sorolja veszélyeztetettségi csoportokba a lakosságot:
Matt Hancock a BBC brit közszolgálati televízió hétfői magazinműsorában az adagolási menetrend átalakítására utalva azt mondta:
Chris Whitty angol, Michael McBride észak-írországi, Gregor Smith skóciai és Frank Atherton walesi tisztifőorvos, valamint Jonathan Van-Tam angliai tisztifőorvos-helyettes állásfoglalása szerint közegészségügyi szempontból sokkal előnyösebb, ha kétszer annyi embert lehet beoltani.