Koszovó;Hashim Thaci;Donald Trump;Albin Kurti;Önrendelkezés párt;Avdullah Hoti;

2021-02-13 08:30:00

Koszovó, a permanens válságok állama

Elsőre megmagyarázhatatlannak tűnő, már-már paranormális jelenséget élhetnek át az emberek Koszovóban.

Miközben ugyanis a 2008-ban függetlenné vált köztársaságban korábban szigorú kijárási korlátozásokat rendeltek el a koronavírus-járvány miatt, a választási kampány idején a pártok úgy viselkednek, mintha már rég legyűrték volna a vírust. Jeta Krasniqi koszovói elemző a Frankfurter Rundschaunak ezt úgy kommentálta: „A pártok néhány szavazatért készek sutba dobni az előírásokat”.

Vasárnap másfél éven belül már a második parlamenti választást rendezik Koszovóban. A 2019-ben Albin Kurti pártja, az Önrendelkezés (VV) nyert, de csak 2020 februárjára sikerült megállapodni a Koszovói Demokratikus Ligával (LDK) az új kormányról. Az együttműködés nem tartott soká. Hét héttel Albin Kurti kormányfői beiktatása után, március végén a parlament már meg is szavazta a kabinettel szembeni bizalmatlansági indítványt, amit épp a kisebbik koalíciós partner, az LDK nyújtott be. A vita elvben azért tört ki, mert a két párt másként vélekedett a járvánnyal szembeni válságkezelésről, de valójában egészen más állt a háttérben. Az Önrendelkezés és az LDK nem értett egyet abban, el kell-e törölni, és ha igen, milyen feltételekkel a Szerbiából érkező árukra 2018 novemberében kivetett 100 százalékos vámot. A döntést aztán a kormány mégiscsak meghozta, és előbb a nyersanyagokra, áprilistól pedig az összes árura vonatkozóan visszavonták a vámokat.

Ez azonban nem csillapította a vitát. Donald Trump amerikai elnök hivatali ideje lejárta előtt diplomáciai sikert akart felmutatni, a szerb-koszovói megbékélés katalizátora kívánt lenni, de Kurtit ebben akadálynak tekintette. Trump adminisztrációjának legnagyobb koszovói szövetségese Hashim Thaci elnök volt. Az ő hathatós támogatásával buktatták meg végérvényesen Kurtit.

A lépés miatt súlyos nézeteltérés alakult ki Washington és az Európai Unió között, mivel az EU szerint hiba volt kierőszakolni a megválasztott vezető menesztését. Washington koszovói befolyása azonban jelentősen csökkent, miután a hágai bíróság vádat emelt Thaci ellen a koszovói háborúban elkövetett rémtettek miatt. A Kurti utáni, Avdullah Hoti által irányított kormánynak pedig végleg befellegzett Donald Trump választási veresége után.

Decemberben újabb fordulat történt. A pristinai alkotmánybíróság elrendelte az előrehozott voksolást azzal az indokkal, hogy Hotit törvénytelenül választották meg miniszterelnöknek, mivel egy csalás miatt elítélt politikus szavazata segítette őt a hatalomba.

A fordulatok azonban még ezzel sem értek véget. Az alkotmánybíróság januárban úgy döntött, hogy Kurti nem szerepelhet a voksoláson pártja, az Önrendelkezés választási listáján, mert korábban többször is minősíthetetlenül viselkedett a parlamentben, például füstgránátot robbantott. Ez az ítélet azonban a jelek szerint inkább Kurtinak kedvezett. Az Önrendelkezés ugyanis hatalmas fölénnyel nyeri majd meg a vasárnapi választást, a voksok 40-50 százalékára számíthat. Kurti pedig attól még lehet kormányfő, hogy parlamenti képviselőként nem indulhat.

Az Önrendelkezés minden bizonnyal földcsuszamlás szerű győzelme ellenére korántsem biztos, hogy Kurti nem lesz koalíciós partnerre utalva. A 120 képviselői helyből ugyanis 20-at a kisebbségek kapnak meg, közülük tízet a belgrádi kormányzat által irányított Szerb Lista (SL), amely arra törekszik, hogy a másik tíz honatyát is irányítva megpróbálja megakadályozni a neki nem tetsző törvények elfogadását.

Koszovó gazdasága romokban hever, az egy főre jutó GDP tekintetébenEurópa államai közül csak Ukrajnát előzi meg. Gazdasági teljesítménye a járvány előtt 4 százalékkal nőtt, de tavaly 4,5 százalékkal esett vissza.

A köztársaság politikai szempontból is gyógyíthatatlannak tűnik, s az sem valószínű, hogy egy második Kurti kormány megoldást jelent majd az ország gondjaira. Az EU aligha teljesíti belátható időn belül ígéretét, s nem szünteti meg a koszovóiakkal szembeni vízummentességet. A szegénységet, a korrupciót aligha lehet belátható időn belül felszámolni és a munkanélküliség ellen sincs csodaszer. Ezért is irreálisak az emberek elvárásai a jövendő kormánytól. S ezért is lesz nehéz Kurtinak beváltani a hozzá fűzött reményeket.