Két nő vonzásában
Ma este online közvetítik a Távmoziban Dieter Berner díjnyertes életrajzi drámáját. Az Egon Schiele: A halál és a lányka című film a huszadik század eleji Bécs egyik legizgalmasabb alkotójának életét és művészetét veszi górcső alá. Schiele provokatív munkáit az erotika és az elmúlás alakították, a maga korában festményeit komoly botrányok övezték, bíróság elé is állították. Úgy gondolták, Schiele radikális művei ronthatják Bécs társadalmi megítélését, ám érzékenyebb és fogékonyabb kortársai, mint Gustav Klimt már akkor felismerték kivételes tehetségét. Két nő határozta meg munkásságát és az életét: húga és első múzsája, Gréti, valamint a tizenhét éves Wally, aki kétségkívül igazi szerelme volt, és akit a Halál és a lányka című híres festményével tett halhatatlanná.
Művész Távmozi, 20:00
A szobrok lelkéről
A szobrászatot évezredek óta foglalkoztatja a tánc, s az érdeklődés kölcsönös: a táncosokat is izgatja a márvány, a bronz mozdulatlansága. Lehet, hogy a szobroknak is dalból van a lelkük? A Tudás Trambulin következő előadása a zenévé váló szobrokról szól. A Trafó webinár sorozatában a huszadik századi tánc-, színház-, zene-, performansz- és képzőművészet történetéről hallhatunk előadásokat, ma este Molnár Szabolcs zenetörténész közreműködésével. Fókuszban a tér, az idő, a test és a jövőnarratívák kérdései, a társműfajok közötti kitekintéssel.
Trafó Facebook-oldala, 17:00
Közös versmemóriánk
Mit csinál Edward király, angol király? Mihez ne fogjon senki könnyelműen? Mi történik őszi éjjel a galagonyával? A válaszokat egyformán tudjuk. Ha valamiben, ebben egyek vagyunk. Egy versantológia van a fejünkben, kinél szűkebb, kinél bővebb, de a magja közös. Rágcsálja az idő, strófák, sorok, jelzők kihullnak, néha a szerző neve is. De makacsul mégis úgy képzeljük: valahol ott él bennünk az az antológia. Ezt a közös versmemóriát mintegy száz magyar verssel idézi meg az Örkény István Színház Anyám tyúkja (1.) – a magyar irodalom kötelező versei című, ma este online látható darabjában.
eSzínház, 20:00