Művészeti tevékenységek és költségeinek támogatására, a magas színvonalú művészi alkotómunka feltételeinek megerősítésére január 23-án hirdette meg pályázatát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) 750 millió forintos keretösszeggel. E pályázat fedezetét az az újabb kulturális mentőcsomag biztosította, amelyről még december elején határozott a kormány. A koronavírus-világjárvány által okozott gazdasági problémák enyhítésére a kulturális ágazatban összesen 13,4 milliárd forintos támogatásról döntöttek, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) alá tartozó intézmények még januárban megkapják a nekik megítélt támogatást – 15 intézmény összesen 4,315 milliárd forintot.
Az MMA a rendelkezésre álló forrás kimerüléséig fogadta be az alkotók, előadóművészek támogatására kiírt pályázatot, amelyet a jelentős pályázói érdeklődés miatt szerda éjfélkor zárt le az eredetileg meghirdetett február 23-i határidő helyett – derül ki a köztestület közleményéből. A pályázók 100-500 ezer forint értékben kérhettek vissza nem térítendő, utófinanszírozott támogatást dologi kiadásokra (adminisztráció, kommunikáció, munkaruha, jelmez), kis értékű tárgyi eszközök (kellékek) és immateriális javak (szellemi termék, vagyoni értékű jogok) beszerzésére.
Az MMA szintén január 23-án hirdette meg pályázatát könyv- és folyóirat-kiadók támogatására 500 millió forintos keretösszeggel. Az elnyerhető, vissza nem térítendő támogatás összege 10–30 millió forint lehet, itt bizonyos személyi jellegű kiadások (honorárium, megbízási díj) támogatására is lehet pályázni február 23-ig, a támogatás előfinanszírozás formájában történik. Az MMA tagjai, alkalmazottjai és adósai nem pályázhattak. A decemberi kormányhatározat szerint a Művészetek Háza Programok támogatására 200 millió, a művészeti szervezeteknek 50 millió forintot adhat az MMA.
Az Emmi – a Filharmónia Magyarország koordinálásával – február 2-én hirdetett meg pályázatot klasszikus zenei fesztiválok támogatására 200 millió forintos keretösszeggel. A kiírásra, folyamatosan (legalább öt esztendeje minden évben) megrendezett, országos ismeretséggel rendelkező fesztiválok pályázhatnak 5-50 millió forintra február 22-ig. A pályázat segíteni kívánja a foglalkoztatottságot (a művészeti és a kiszolgáló szakterületeken is, a támogatás részben fordítható személyi jellegű kiadásokra is. A támogatott rendezvényeket a járvány második hulláma után (a kiírás szerint március 16. és november.1. között) lehet megvalósítani. A pályázatból nem zárták ki a filharmóniás rendezvényeket, így elvileg akár a harmincéves szombathelyi Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál, vagy a tízéves pécsi Zeneszüret is pályázhatna. A Filharmónia hangversenyei a mentőcsomag programtámogatásából 70 millió forintot kaptak, míg vidéki komolyzenei koncertek online közvetítésére további 300 millió forintot biztosítottak a Filharmónia Magyarországnak.
A Lezsák Sándor fideszes parlamenti képviselő, parlamenti alelnök által elnökölt Népfőiskola Alapítvány alá tartozó Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) 6 milliárd forintot kapott a decemberi kulturális mentőcsomagból. Az NMI ebből az összegből az országos szövetségek támogatására 1 milliárdot, az önkormányzati fenntartású kulturális intézmények támogatására 5 milliárd forintot fordíthat, ám pályázatot a mai napig nem hirdetett meg. Ami pedig – tekintve az önkormányzatokat sújtó kormányzati forráselvonásokat és a kormányhatározat decemberi dátumát – időszerű volna.