;

Fidesz;Európai Néppárt;kizárás;

- Megszavazták az új szabályokat, megy a Fidesz

Jelentős többséggel megszavazta az Európai Néppárt az alapszabály módosítását, amely lehetővé teszi több képviselő egyszerre történő kizárását, illetve tagságának felfüggesztését.

Módosította eljárási szabályzatát az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciója. A változtatást 148 igen, 28 nem szavazattal és 4 tartózkodással fogadták el, jelezte a Twitteren az EPP szóvivője, Pedro López de Pablo. A résztvevők több mint 84 százaléka a változtatások mellett döntött.

A szavazást követően Novák Katalin, a Fidesz alelnöke a Twitteren hozta nyilvánosságra Orbán Viktor levelét, amelyben arról tájékoztatta Manfred Weber frakcióvezetőt, hogy a magyar tagpárt EP-képviselői azonnali hatállyal távoznak a politikai csoportból. A Fidesz elnöke szerint a szabályok módosítása, a képviselők demokratikus jogainak a csorbítása “antidemokratikus, igazságtalan és elfogadhatatlan”. Orbán Viktor a levélben leszögezi: az eljárási szabályzat módosítása ellenséges lépés a Fidesszel és a szavazóival szemben. “Megdöbbentő azt látni, hogy miközben több százezer európait kórházban ápolnak és az orvosok életeket mentenek, az EPP frakció működését megbénítják saját adminisztratív ügyei és a demokratikusan megválasztott képviselők elhallgattatására és kitiltására vonatkozó próbálkozások” — írta a kormányfő.

A kilépési döntés a Fidesz 11 fős parlamenti küldöttségét érinti, Hölvényi György, aki a KDNP EP-képviselője egyedüliként marad a frakcióban.

A felfrissített előírások alapján mostantól az EPP parlamenti csoportjából már nem csak egyes képviselőket, hanem azok csoportjait is ki lehet zárni, illetve ideiglenesen felfüggeszteni a tagságukat. Mindkét eljáráshoz a frakciótagok többségét képviselő néppártiak kétharmadának a szavazata kell. Kivétel ez alól, ha az EPP pártcsalád már kizárta vagy felfüggesztette az adott pártot, ebben az esetben képviselőik eltávolításához, illetve tagságának felfüggesztéséhez elég az egyszerű többség.

A kizárást és a felfüggesztést a politikai csoport elnöksége, vagy a tagság 15 százalékát képviselő négy nemzeti delegáció kezdeményezheti írásban, három nappal a szavazás előtt. Az előterjesztést alaposan meg kell indokolni, majd a célba vett képviselőt, illetve képviselőket a frakcióülésen meghallgatni. Az indítványnak tartalmaznia kell az ideiglenes felfüggesztés időtartamát.

Az új szabályzat szerint a felfüggesztett képviselők nem vehetnek részt a frakció ülésein és döntéseiben, nem vállalhatnak tisztségeket sem a parlamentben, sem a politikai csoportban és az EPP nevében nem szólalhatnak fel a plenáris, szakbizottsági és egyéb üléseken, és nem készíthetnek jelentéseket sem. A képviselőcsoport elnökségének ugyanakkor gondoskodnia kell róla, hogy EP-képviselőként kapjanak hozzászólási lehetőséget. 

Ujhelyi: megnyugvás a Fidesz távozása

"Megnyugvás a biztonságos és egységes Európai Unió híveinek, óriási stratégiai vereség Orbánnak az Európai Néppárt és a Fidesz szakítása. A kormánypártiak most még nehezebb helyzetbe kerülnek, hiszen Európa szélsőséges ellenzékéből nullára csökken az érdekérvényesítő képességük" – osztotta meg reakcióját közösségi oldalán Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője. Hozzátette, a Fidesz körüli események nem jelenthetik azt, hogy Magyarország érdekei is kispadra kerülnek, mindent el fognak követni annak érdekében, hogy a kormánypárt partvonalra sodródása minimális károkat se okozzon a Magyarországnak és a magyar embereknek. A képviselő szerint a Fidesz bűne, hogy egy globális járvány közepén sem az emberek védelme érdekelte elsősorban, hanem Európa ellenségeinek előretolt katonájaként viaskodott az Unió közösségével.

A konzervatív pártcsalád alapszabályzatának módosítása a „casus belli”.