forintárfolyam;

2021-03-09 06:21:00

Ördögi kör

Már ütni sem kell, a magyar fizetőeszköz gyengül magától, annyi baja van a magyar gazdaságnak. Az elmúlt napokban látványosan romlani kezdett a forint az euróval, de főképp a dollárral szemben. A különböző devizák árfolyama – némi leegyszerűsítéssel élve – azt is mutatja, hogy az adott ország hogyan áll éppen a koronavírus elleni harcban, illetve a válságkezelésben, és milyenek a kilátásai.

Magyarország kilátásai - így a kéthetesnek ígért zárás elején - nem túl fényesek. Ezzel szemben az elmúlt hetekben az USA lépést váltott, tovább folytatódott az oltás, aminek köszönhetően csökkent a nyomás az amerikai egészségügyön, és már ez elég ok volt arra, hogy erősödjön a dollár. Ezt fokozta még, hogy hétvégén a szenátus jóváhagyta az 1900 milliárdos mentőcsomagot.

Ha erősödik a dollár, akkor esik az euró és vele együtt a feltörekvő piacok devizái, beleértve a forintot is. A forint kicsit jobban, hisz idehaza épp zárunk, amikor az USA, Németország, Nagy-Britannia nyit; ha pedig egy gazdaság zár, akkor ott megnőnek az aggodalmak a nyitással, így a majdani növekedéssel kapcsolatban. A forintárfolyam hűen tükrözi azt a bizonytalan helyzetet, amibe az ország került a kormány járványkezelése következtében.

És van még egy gond: az infláció. Az elmúlt egy évben a kormányok és a jegybankok több ezer milliárd dollárt, eurót és persze forintot öntöttek a piacokra, a nagy pénzbőség pedig előbb-utóbb inflációt okoz a nagyvilágban. Nálunk  ez már meg is valósult, hisz a januári 2,7 százalék az egyik legmagasabb áremelkedés volt Európában, a februári adatot pedig ma reggel közli a KSH, ami vélhetően három százalék lesz, vagyis emelkedik.

Nem segít a forint helyzetén az sem, hogy a kormány februárban, még a zárás előtt történelmi rekordhiányt hozott össze. Nagy kérdés, mi lesz a megoldás. A jegybanknak valamit előbb-utóbb lépnie kell a forint védelmében. A kormány pedig a válság felszámolásával, a közeli nyitással erősíthetné a forintot - ám ahhoz meg hatékonyabb járványkezelés kellene.