Bioritmus;gyerekek;laktózérzékenység;

2021-03-15 15:15:00

Öröklődhet is a laktózérzékenység

A tünetek már gyerekkorban megjelenhetnek, gyakori hasfájás esetén érdemes genetikai vizsgálatot végezni.

Egyre több embert érint a tejcukorérzékenység, más néven laktózintolerancia. A tünetek már gyermekeknél is megjelenhetnek, akár ez is állhat a háttérben, ha a gyermek gyakori hasfájásról panaszkodik – mondta Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista, a Budai Allergiaközpont orvosa. 

Veleszületett laktózintolerancia esetén az újszülött szervezete az anyatejben található laktózt nem képes feldolgozni, ezért a tünetek – hasfájás, puffadás és hasmenés - alapján ezt már néhány napos, hetes korában diagnosztizálni lehet. Ez azonban nagyon ritka – jegyezte meg a szakorvos. A gyerekek többségénél a vékonybélben lévő laktáz enzim lebontja a tejcukrot, így a tejcukrot, laktózt is tartalmazó ételek fogyasztása nem okoz panaszt.

A tünetek későbbi megjelenését másodlagos vagy elsődleges laktózérzékenység okozhatja. Előbbi esetén különböző betegségek (cöliakia, Crohn-betegség), fertőzések, antibiotikumszedés miatt átmenetileg csökken a laktáz enzim aktivitása. Az alapbetegség kezelése vagy a bélflóra egyensúlyának például probiotikumok szedésével történő helyreállítása után rendszerint a laktózintolerancia tünetei is megszűnnek.

Az elsődleges, felnőttkorban kialakuló laktózérzékenység genetikailag meghatározott. Az életkor előrehaladtával a laktáz enzim aktivitása csökken. A folyamat már 2 éves kor környékén elkezdődik, de az első tünetek általában 6 éves kor körül jelentkeznek, sokan azonban csak felnőttkorukban észlelik, hogy a tejes ételek fogyasztását követően puffadás, hasfájás, intenzív bélhangok és hasmenés jelentkezhet. A panaszok súlyossága különböző lehet, attól függően, hogy a laktáz enzim aktivitása milyen mértékben csökkent.

Gyermeknél érdemes elvégeztetni a genetikai szűrővizsgálatot, ennek segítségével pontosan meg lehet határozni a genotípust és meg lehet mondani, hogy be fog-e következni a laktáz enzim csökkenése, vagy nem. Ha az egyik szülőnek igazolt elsődleges, felnőttkori laktózintoleranciája van, a gyermeknél 5 éves kor felett érdemes ezt, a vérből vagy szájnyálkahártyából vett mintával végzett vizsgálatot elvégeztetni, mert a betegség örökölhető.

A laktózintoleranciát megelőzni nem lehet, ezért a tünetek megjelenése előtt akkor sem javasolt laktózmentes étrendet bevezetni, ha a vizsgálat alapján a gyermeknek a kor előrehaladtával csökken a laktáz enzim termelődése – hangsúlyozta a szakorvos.