Európai Bizottság;szerződés;vakcina;

2021-03-21 15:01:23

Brüsszeli vakcinabeszerzés – Orbánék mindenkit beültettek a hintába

Az Európai Bizottság magyar képviselete megcáfolta a magyar kormány üzenetét, miszerint Brüsszel előnytelen szerződéskötése miatt érkeznek lassabban a nyugati vakcinák.

Az Európai Bizottság – az uniós tagállamok megbízásából, azok egyetértésével – eddig hat vakcinagyártóval kötött úgynevezett előzetes beszerzési megállapodást, amelyek a közös oltóanyag-beszerzés alapvető feltételeit szabják meg - közölte az Európai Bizottság magyarországi képviselete. Mint közleményükben írták, ezeket a keretmegállapodásokat a gyártócégek és az Európai Bizottság képviselői írták alá. 

Ezekről a tagállami megrendelésekről beszélt az Európai Bizottság szóvivője a tegnapelőtti brüsszeli sajtótájékoztatóján, amikor megmagyarázta, hogy nem a Bizottság, hanem a tagállamok kötik meg (ami természetesen nem mond ellen a Bizottság által aláírt előzetes beszerzési megállapodások létezésének).

Korábban a kormányközeli Borsonline írt egy videóról, melyben Ómolnár Miklós a négy vakcinagyártóval (Pfizer, Moderna, Sanofi, Janssen) kötött EU-szerződéseket mutatta be. Eszerint Stella Kyriakides uniós egészségügyi biztos "letagadta", hogy Brüsszelnek köze van a megállapodásokhoz, s az erről szóló szerződéseket érzékeny (sensitive) minősítéssel látták el, mintha "titkolni akarnának valamit".

Az Európai Bizottság erre reagálva leszögezte, hogy az általuk kötött uniós keretmegállapodások tekintetében az átláthatóság hívei, a dokumentumok nyilvánosságra hozatala azonban nem rajtuk múlik. A szerződéses feltételek bizalmas kezelését a vakcinagyártók kötötték ki üzleti érdekeikre hivatkozva - írták.

"Ezért jogilag csak szerződéses partnereink hozzájárulásával lehetséges a megállapodásokat nyilvánosságra hozni. Ennek fényében az Európai Bizottság kapcsolatban van a vállalatokkal, (...) hogy minél több keretszerződést megismerhessen a nyilvánosság" - áll a közleményben. 

Az Európai Bizottság eddig a Johnson & Johnson (400 millió adag), a BioNTech-Pfizer (600 millió adag), a Moderna (460 millió adag), az AstraZeneca (400 millió adag), a CureVac (405 millió adag) és a Sanofi-GSK (300 millió adag) vállalattal írt alá szerződést vakcinabeszerzésről.

Az Európai Bizottság álláspontja meglehetősen érdekes, hiszen itthon a kormány előszeretettel hivatkozik arra, hogy Brüsszel milyen előnytelen szerződéseket kötött a vakcinagyártókkal. Mint lapunk is megírta, az Országgyűlés keddi ülésén a miniszterelnök egy iratköteget lobogtatott ennek demonstrálására. Orbán Viktor szerint ha azokat nyilvánosságra hozná, akkor kiderülne, a magyar kormánynak van igaza.