A tavalyi évre jó eséllyel minden idők leggyászosabbjaként tekinthet az energiaipar – írja a Fidelity nevű befektetőcég. Az európai olajrészvények ára 30 százalékot zuhant, a nyersanyag iránti kereslet annyira lecsökkent, hogy az árak 18 éve nem látott szintre estek. A nyereség átlag 75 százalékkal zuhant. A vállalatvezetők negyedével csökkentették a tőkeberuházásokat. Egyes cégek az alkalmat kihasználva újraírták osztalékelveiket azért, hogy többet fektethessenek a tisztább energiákba. A jövőbeli árfolyamkockázatokra számítva többen jelentős tőkevesztést is lekönyveltek.
2021 a talpra állásról szól. Bár az alacsony viszonyítási alap miatt akár látványos számok is napvilágot láthatnak, a kereslet rendeződése még idő. A cégértékelések az olaj árát idén 50-55 dollárra teszik, de jövőre a kereslet és a kínálat egyidejű megugrásával 60-70 dollárra számítanak. (A Brent tegnap 63 dolláron állt.)
A Fidelity szerint a következő évek a megújulásról és a tiszta energiákról szólnak. Az olajipart eddig csak európai léptékben érintő fenntarthatósági kérdések idén már világszinten előtérbe kerülnek. A szigorodó környezetvédelmi szabályok és a hagyományos energiabefektetések visszaszorulása növeli a tőke- és hitelköltségeket. A vállalatok értékcsökkenése kihat a befektetők által elvárt biztonsági tartalékra. Bár a EU zöldülése talán nem vezet tömeges eladásokhoz, minden ettől eltérő befektetés erős indoklásra szorul.
Több módon kezelhető, ha egy érett ágazat hanyatlásnak indul. Az első az áttérés az új eljárásokra. A Fidelity az elszigetelt kísérletek közepette borúlátó a tekintetben, hogy az olajgigászok mennyire képesek tőkét átcsoportosítani mondjuk nap- vagy szélerőművekbe. Ez ugyan olcsó, de talán már megkésett lépés. A második lehetőség a szabad pénzek szétosztása. Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet európai igazgatója szerint a tiszta energiák még 2025-ben sem haladják majd meg az európai olajipar pénzáramának tizedét. A legnagyobb szereplők némelyike a 2020-as évek közepén új cég és márkanév alá csoportosíthatja alacsony szén-dioxid-kibocsátású tevékenységeit, majd azt továbbfejlesztve fokozatosan futtathatja ki hagyományos eszközeit.