Hajógyári-sziget;Demeter Szilárd;

2021-04-07 07:30:00

Vizoviczki "öröksége" Demeter Szilárdra szállt

A tavalyi visszavonulás után sem engedte el a Hajógyári-sziget NER-célú hasznosítási tervét a kormány.

Ahogy azt sokan sejtették: a tavalyi visszavonulás után sem engedte el a Hajógyári-sziget NER-célú hasznosítási tervét a kormány. Mint arról a Népszava elsőként beszámolt, a kabinet nagyszabású gátépítésbe kezdett volna a szigeten – hivatalosan – egy kajak-kenu sportakadémia kedvéért. A beruházás miatt csaknem 3 hektár erdőt kellett volna kivágni. A hatalmas tiltakozás láttán a kormány látszólag meghátrált és bejelentette: a Velencei tónál építik fel a sportközpontot. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság azonban csak szeptember végén vonta vissza az árvízvédelmi fejlesztésére vonatkozó kérelmét. A hatóság ezt követően megszüntette az engedélyezési eljárást. 

Szabó Tímea Óbuda-Békásmegyer ellenzéki országgyűlési képviselője már akkor élt a gyanúperrel, hogy a kormánynak hosszú távú tervei vannak a szigettel, mivel minden indoklás nélkül kivette a világörökségi státuszra javasolt helyszínek közül alig egy hónappal azelőtt, hogy UNESCO védettség alá helyezhette volna. A Hajógyári-sziget déli része feletti felügyeleti jogot a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) gyakorolja, a cég részvényesi jogaival pedig Rogán Antal miniszter rendelkezik. Ebből is arra következtettek ellenzéki oldalon, hogy valami készül. 

Idén márciusban kiderült, hogy mi. A kormány rendeleti úton Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatójának, könnyűzenéért felelős miniszteri biztosnak adta az óbudai Zichy-kastélyt és a Hajógyári-sziget több mint 30 hektáros, szinte teljes déli területét, benne a Hadrianus-palotával, fél tucat műemlékkel, az egykori hajógyári épületekben valaha Vizoviczki László birodalmához tartozó szórakozóhelyekkel. Itt hozná létre az általa megálmodott popkulturális és társművészeti központot. (Ez nem érinti a Sziget fesztivált, mivel azt az északi főváros-kerület birtokolta területen rendezik meg.)

A PIM korábban kapott 60 milliárdot, így lesz miből felújítani a lerobbant épületeket. A HVG már korábban felvetette, hogy a PIM csak afféle köztes szereplő és a 100 milliárdos ingatlanvagyont valójában egy leválthatatlan kuratórium által vezetett közérdekű vagyonkezelő alapítványba mentik ki. A múlt szerdán benyújtott törvényjavaslatból pedig kiderült, hogy ez a Magyar Kultúráért Alapítvány lesz.