A magyar mezőgazdaság harminc éve vesztes, vesztese a rendszerváltásnak, vesztese a 2004-es uniós csatlakozásnak. 2004 óta a magyar agrárbiznisz folyamatosan zsugorodik, miközben nő a Földön élő emberek száma és – ezzel párhuzamosan – az élelmiszer iránti igény – mondta Lázár János kormánybiztos az mfor.hu-nak adott nagyinterjúban.
A volt kancelláriaminiszter úgy véli, hogy a szlovákok és a lengyelek abszolút nyertesei voltak az uniós csatlakozásnak az agrárium területén. Meglátása szerint az elmúlt tíz évben pedig leköröztek minket, de most jött el a pillanat, hogy fordítsunk ezen a folyamaton.
Lázár János szerint „Budapestország” lettünk, és eltűntek a vidéken élő politikusok az ország irányítói közül. Kijelentette, hogy 2019-ben a Fidesz elveszítette az önkormányzati választást, és súlyos presztízsveszteségeket szenvedett.
Szerinte a Fidesznek vissza kell tudnia találni a vidékhez, vagyis azokhoz, akik úgy érzik, hogy kimaradtak a fejlesztéspolitikából az elmúlt évtizedekben.
Az interjúban Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos gyarapodása is szóba került. Lázár János szerint a mára százmilliárdossá nőtt birodalom azért olyan feltűnő, mert kevés van belőle. Közölte, hogy az nemzetstratégiai cél, hogy nemzeti kézben komoly erőforrások legyenek, és a Mészáros-cégcsoporthoz hasonló vállalkozásból kellene még legalább egy tucatnyi.
Az új agrár-csúcsegyetem, illetve az OTP-vezér Csányi Sándorral alakuló szakmai partnersége kapcsán azt mondta a politikus, hogy mindketten szuverén egyéniségek, stratégiai szövetségük pedig az élelmiszeripar, agrárium, kutatás-fejlesztés modernizációja érdekében jött létre. Úgy fogalmazott, hogy Orbán Viktor hozta létre ezt a „házasságot” annak érdekében, hogy két olyan emberre bízza ennek a szektornak a gazdaságszervezési oldalát, akik már bizonyítottak ezen a téren, illetve megvan bennük az a gyakorlatias képesség, hogy amit mondanak, azt meg is csinálják.
Arra a felvetésre, hogy sokat segíthet Csányi Sándor pártfogása megtalálni Lázár János helyét a Fideszben az Orbán utáni korszakban, a kormánybiztos úgy reagált:
Lázár János beszélt arról is, hogy az alapítványi rendszerrel a kormány a nemzeti vagyon privatizációját akarja megakadályozni. Ha viszont jön egy új kormány, akkor a kuratóriumi tagoknak majd mérlegelniük kell, ha annak más szempontjai lesznek.
(A 24.hu nyomán.)