Dunaújváros;ISD Dunaferr Zrt.;

2021-04-17 11:48:37

Zsoldoscsapat akarta elfoglalni pénteken a dunaújvárosi vasművet

A feltűnően sok, kopaszra borotvált, kimondottan militáns benyomást keltő férfiakból álló csapatot a hatóságok feltartóztatták.

Az éjszaka zsoldoscsapattal akarta elfoglalni a Dunaferrt az ukrán kisebbségi tulajdonosi kör – tudatta a vállalatcsoport közleményében, amelyet a dunaujvaros.com tett közzé.

Péntek este Dunaújvárosban hatalmas volt a rendőri készültség, mert egy több tucat emberből álló csoport be akart menni a gyárba. A Telexnek Pintér Tamás polgármester azt mondta, hogy egy 50 fős biztonságiakból álló csoport akart bejutni a városba, de a rendőrök visszafordították őket.

A Dunaferr azt közölte, hogy az elmúlt hónapok verbális és jogi agressziója – valamint számos fenyegető üzenet – után fizikai agresszióra készült Mikó István és csapata.

A Dunaferr megköszönte a rendőri és állami szerveknek, Dunaújváros vezetésének, hogy megakadályozták az erőszakot és megvédték a várost, illetve a dolgozókat és a Dunaferrt „ettől a Magyarországon példa nélküli, önkényes és agresszív csapat által végrehajtott támadástól”. Hozzátették, hogy hatalmas köszönettel tartoznak minden egyes kollégának, akik helyt állnak ebben a rendkívüli helyzetben és biztosítják a gyárban a folyamatos termelést, amely a Dunaferr fennmaradásának kulcsa. A közleményt azzal zárták, hogy a támadás ellenére zavartalan a termelés.

A Dunaferr válsághelyzete évek óta tart. Az ország legnagyobb kohászati-gépészeti komplexuma korábban 3-400 milliárdos árbevétel mellett több tízmilliárdos nagyságrendű veszteséggel gazdálkodott, a cég 2020 júniusától fokozatosan csökkentette termelését, majd felmondta a dolgozók kollektív szerződését. Az 1954 óta vasat csapoló dunai vasművet 2004-ben ukrán befektetői csoport vásárolta meg, ám később orosz tulajdonosoké lett a cég részvénytöbbsége. A fő tulajdonos az egyik legnagyobb orosz bank, aki a zrt. igazgatóságából fél éve visszahívta három delegáltját, így a grémium működésképtelen. Az igazgatóság negyedik tagja, egy örmény vállalkozó börtönben ül, az ötödik pedig az Ukrajnában befolyásos Taruta-csoport, akivel az orosz többségi tulajdonos harcban áll. A gyár helyzetével múlt héten ebben a cikkünkben foglalkoztunk.