Állami Számvevőszék;közpénzek;Színház- és Filmművészeti Egyetem;SZFE;

- ÁSZ: a fenntartóváltásig átláthatatlan volt a Színművészeti gazdálkodása

A nemzeti vagyon védelme érdekében indokolt volt a tulajdonosi joggyakorlás kereteinek megerősítése.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) vagyongazdálkodása 2018-2019-ben, valamint 2020-ban a fenntartóváltás időpontjáig nem volt átlátható és elszámoltatható. A nemzeti vagyon védelme érdekében indokolt volt a tulajdonosi joggyakorlás kereteinek megerősítése

- közölte hétfőn az Állami Számvevőszék. Mint írták, 2015-2019 között összesen három alkalommal végeztek ellenőrzést az intézménynél, sorozatos és visszatérő gazdálkodási törvénysértésekre illetve korrupciós veszélyekre világítottak rá.

Jelentésükben hosszasan sorolták a modellváltás előtti vezetésnél tapasztalható problémákat:

  • a vagyongazdálkodás kereteit nem szabályszerűen alakították ki,

    az alkalmazott számlarend nem volt összhangban a jogszabályi előírásokkal,

  • nem alakították ki a szabályszerű könyvvezetés és vagyongazdálkodás alapvető feltételeit,

  • a korábbi évek költségvetési beszámolóinak összeállításakor, így a vagyon jogszabályi előírások szerinti kimutatása nem volt biztosított,

  • a fenntartóváltás napjára nem készítettek záró beszámolót a törvényi előírás ellenére,

  • valamint a 2018-2019-es működésben és gazdálkodásban a teljesítményelv nem érvényesült.

Ráadásul a feltárt szabálytalanságokat és hiányosságokat nem javították ki. 

 "A modellváltásra tekintettel az Állami Számvevőszék az ellenőrzött szervezet részére javaslatokat nem fogalmazott meg, hanem elnöki levélben hívta fel a Színház- és Filmművészeti Egyetemet fenntartó kuratórium elnökének figyelmét az ellenőrzés megállapításainak jövőbeli hasznosítására, a rendelkezésre álló vagyon pontos számbavételére."

Külön érdekesség, hogy tavaly szeptemberben pont az átalakítások körül kialakult viták és tüntetéssorozat elindulásakor tartotta fontosnak a nyilvánosság felé jelezni az Állami Számvevőszék az egyetemen 10 éve folyó, a gazdálkodásból fakadó szabálytalanságokat. Az erről szóló cikkünk ide kattintva olvasható. 

Az ÁSZ egyébként rendre az államhatalom furkósbotjaként működik: amikor a kormány az akadémiai intézeteket alakította át, akkor náluk találtak problémákat, de a kormánynak megfelelő pillanatban több ellenzéki párt esetében is szabálytalanságokra bukkantak. Eközben a Borkai Zsolt vezette győri önkormányzat működésével éveken át nem foglalkoztak. Domokos László mindezek ellenére lapunknak adott korábbi interjújában visszautasította, hogy politikai megrendeléseket teljesítenének.

Újra összejöttek a Föld napján a Vészhelyzet című sorozat sztárjai.