alapítvány;Szél Bernadett;Fudan Egyetem;

- Alapítványi fenntartású lesz a Fudan Egyetem is

Szél Bernadett úgy véli, az egész projekt egyoldalúan a Kínai Kommunista Párt érdeke.

"Elolvastam és döbbenetes dolgokat találtam a kormánynak a Fudan egyetemmel kötött megállapodásában."- írja Facebook-bejegyzésében Szél Bernadett.

Az ellenzéki politikus a dokumentum angol nyelvű változatára hivatkozva azt közölte, az intézmény fenntartására egy vagyonkezelői alapítványt fognak létrehozni Fudan Hungary Egyetem névvel. Emellett a kormány vállalja azt is, hogy a campus közelében épít egy modern sportlétesítményt és egy 5 ezer fős konferenciaközpontot, amit majd ingyen használhat a Fudan Hungary Egyetem.

Az ellenzéki politikus hozzátette: a megállapodás egyetlen szóval se mondja ki, hogy az egyetem működését a kínai fél finanszírozná, sőt: arra utal, hogy a magyar adófizetőknek is részt kell majd vállalniuk az egyetem fenntartásának költségeiből. Ráadásul a projekt nem titkolt célja az is, hogy kínai nagyvállalatok árasszák el Magyarországot, erősítve Magyarország versenyképességét. "Ez az egész úgynevezett egyetem projekt egyoldalúan Kínának jó, a Kínai Kommunista Párt érdeke, a kínai gazdaság érdeke. 

Nettó hazaárulás, amit a Fidesz tesz: kiárusítja Magyarországot a Kínai Kommunista Pártnak. De ezt nem hagyjuk annyiban, erre mérget vehetnek!"- zárta bejegyzését Szél Bernadett.

A kedden elfogadott törvények szerint ezermilliárd forintos nagyságrendben került eddig állami tulajdonban lévő vagyon (elsősorban ingatlanok és részvények) kormányzati vagy kormányközeli szereplők által irányított alapítványok tulajdonába. Eszerint az Egri Esterházy Károly Egyetem az Egri Egyházmegye kezelésébe kerül, az egyházmegye megkapja az intézmény ingatlanjait is. Alapítványi kezelésbe került (ingatlanjuttatásokkal együtt) a Szegedi Tudományegyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem, a Dunaújvárosi Egyetem, a Tokaj-Hegyalja Egyetem (ilyen korábban nem is létezett, a törvénnyel együtt most megkapta a Tolcsván működő Grand Tokaj Zrt. Részvényállományát is), a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Testnevelési Egyetem, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem, a Debreceni Egyetem. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem korábbi, Makovecz Imre által tervezett piliscsabai campusát, amelyről kiderült, hogy alkalmatlan oktatási tevékenységre, a Makovecz Campus Alapítvány kapta meg, a törvény szerint a jövőben egészségügyi dolgozóknak szerveznek majd itt (kötelező) továbbképzéseket.

Utólag azért elfogadott egy törvényt a vagyonkezelő alapítványokról is a Parlament, ezzel törvényessé tette a Fidesz, hogy kormánytagok, parlamenti képviselők, polgármesterek is lehessenek a vagyonkezelő alapítványok kuratóriumának, felügyelő bizottságának fizetésben részesülő tagjai.

A menetrend szerint szeptember végén dőlhet el, hogy kik indulhatnak az egyéni választókerületekben az ellenzék jelöltjeként. Ekkor lehet majd szavazni a miniszterelnök-jelöltre is.