Európai Unió;környezetvédelem;uniós támogatás;Levegő Munkacsoport;Innovációs és Technológiai Minisztérium;

2021-04-29 07:20:00

Lyukas fazékba önti a kormány a klímapénzeket

A fűtésváltás lakásszigetelés nélküli támogatása és a zug-hulladéktelepek szemléletváltás nélküli felszámolása csak lyukas vödörbe öntött közpénz - véli az Energiaklub.

Komoly hiányosságokat fedeztek fel a közel hatezermilliárdnyi vissza nem térítendő támogatással és hitellel kecsegtető uniós helyreállítási és ellenállóképességi eszköz hazai felhasználásának nemrég benyújtott, véglegesítés előtti kormánytervében hazai zöldszervezetek - derült ki az Energiaklub által szervezett minapi online egyeztetésen. Az uniós tagállamok április 30-ig küldik végleges csomagjaikat Brüsszelbe. Ezt a Bizottság két hónap alatt bírálja el, a végső döntést pedig további egy hónap alatt az Európai Tanács hozza meg. Az előadásokat ugyanakkor komoly bizonytalanság jellemezte, mivel Orbán Viktor és Ursula von der Leyen bizottsági elnök múlt pénteki találkozója óta nem tudni, a kormány a számunkra elkülönített 5800 milliárdos uniós forrásból csak a 2500 milliárdnyi vissza vissza nem térítendő forrásra tart igényt, vagy a 3300 milliárdos hitelre is. Jellemző közjátékként, amikor Pej Zsófia, az Energiaklub klímaprogramvezetője bemutatóját megelőzően az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium nézők között felfedezett képviselőjét véleményalkotásra kérte, a megszólított az esemény chatfalán udvariasan, a technikai feltételek hiányára hivatkozva elhárította a lehetőséget.

Az Energiaklub szerint a program növekedési célja ellentétes az általuk támogatott fenntarthatósági-zöldítési elképzelésekkel – derült ki Pej Zsófia szavaiból. Ha a kormány ahhoz a téves előfeltevéshez köti a sikert, hogy az érintettek már ma elkötelezettek a környezetvédelem mellett, akkor a terv kudarcra ítélt - véli. Bár a zöldítés hangsúlyos elem, ellentmondásosnak látják és keveslik ezek helyreállítási és ellenállóképességi tervben (het) jelzett arányát. Annak érdekében, hogy ne kerülhessen pénz zöldcél-ellenes beruházáshoz, az összes elképzelés áttekintését javasolják. A kilencpontos kormányterv energia-fejezetéből Pej Zsófia főképp az erőteljes lakóépület-felújítási elképzeléseket hiányolja. A szigetelés nélküli fűtéskorszerűsítés olyan, mintha lyukas vödörbe öntenénk a pénzt – fogalmazott. Bár – főképp a helyi-megújulós termelés térnyerése miatt - támogatják a villamosenergia-rendszer rugalmasságának fokozását, hiányolják ennek tágabb, a közlekedést, a fűtést és a térségi szempontokat figyelembe vevő elemzését. (A kormányterv az összes cél közül messze legtöbbet, mintegy 1400 milliárdot „zöld közlekedésre” szán.) A szinte kizárólag napelemekre épülő megújulós fejlesztések nem növelik a villamosenergia-ellátás egyensúlyát – szögezte le, súlyos hibának minősítve, hogy az Orbán-kormány nem engedélyezi szélerőművek létesítését. Foghíjasnak tartják a „körforgásos gazdaságnak” nevezett hulladékkezelési terveket is. Szemléletváltás nélkül a most felszámolt illegális szeméthalmok újraképződnek, ami szintén a lyukas fazékba dobált közpénz esete – fogalmazott a civil szervezet programvezetője. Mintául a régi, paraszti gazdaságokra tekintenek, ahol nem keletkezett szemét. A szennyvízelvezetés helyett a helyi tisztítást, „zöldmezős” beruházások helyett pedig a lepusztult iparterületek újrahasznosítását részesítenék előnyben.

A települések felzárkóztatásáról szóló fejezet kapcsán Pej Zsófia főképp az energiaszegénység felszámolását célzó, átfogó felméréseket és intézményeket hiányolta. Az elektromos fűtés erőltetése helyett inkább az épületek fogyasztáscsökkentését, valamint a helyi fűtőműveket, és közös fatárolókat célzó támogatásokat javasolnak. Mindezek tükrében kíváncsian várják a kormány végleges elképzeléseit.