Jazz;zene;tánc;

2021-04-30 10:00:00

Kultúra karanténban

A kijárási korlátozások és a rendezvénystop napjaira otthonról elérhető kulturális programokat ajánlunk.

Opera Bächer Iván színművéből

Énekelt és beszélt szó, két fél-szcenírozott zenés színpadi műben négy női sors. Láng István 1988-89-ben, Bächer Iván Oszkár című színművére komponálta Bekerítve című TV-operáját, amely szombat este kerül először koncerttermi közönség elé az UMZE Kamaraegyüttes jóvoltából. Tihanyi László, aki egyben a Szóban, hangban című est karmestere és az UMZE felkérésére folytatja zenés-színházi műveinek sorát, így ír új művéről: Elvira, aki fiatal apácaként olthatatlan szerelemre lobbanva engedett Don Juan csábításának, majd megszülte az ekkor fogant gyermeket, élete utolsó, magányos napjait tölti a kolostorban, ahová elmenekült a megszégyenülés elől. Szerelméhez egykor írt verseit olvasgatja, lassan elhomályosuló elmével írja elvesztett gyermeke és önnön tragikus sorsán merengő naplóját. E két életszakasz keveredik a műben, ahol a fiatal, szerelmes apácát énekesnő, a kiüresedett életből távozni készülő, idős apácát prózai színésznő személyesíti meg. A lírai szerelmet és az önsanyargató tépelődést Fellegi Melinda mély empátiával formálta librettóvá. Az esten Tihanyi László: Arabesque című semi-operájának ősbemutatóját is megtartják. A felvételt élőben közvetítik a Budapest Music Center koncertterméből. Közreműködők: Molnár Piroska (próza), Meláth Andrea (mezzoszoprán), Molnár Anna (mezzoszoprán). A rendező: Hojsza Henrietta.

A közvetítés az UMZE, a BMC és a Papageno Facebook-oldalán látható, április 30., 19:30

Nemzetközi jazznap: Borbély és Dresch

A Nemzetközi Jazznapot a műfajnak sajátosan magyar ízt kölcsönző két mester fúvós találkozásával ünnepeli a Harmónia Jazzműhely. A jazz és a kortárs zene területén egyaránt otthonosan mozgó szaxofonos és jóformán minden fafúvós hangszeren játszó Borbély Mihály maga is nagyszerű zenekarvezető, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, kinek improvizatív muzsikáját a jazz különböző irányzatainak, valamint a Kárpát-medence és a balkán népzenei örökségének ötvözése jellemzi, érdekes dallamfordulatokkal. A tenor- és szoprán szaxofont, de szintén majdnem minden fafúvós hangszeren is játszó Dresch Mihály a magyar népzenéből táplálkozó jazz legkiválóbb művelője. Saját világhírű együttese valóságos zenei műhely. A kettő együtt: zenei dinamit! A ritmus szekciót Borbély különböző zenekarainak horgonyát képező két kiváló muzsikus, a bőgős Horváth Balázs és a dobos G. Szabó Hunor alkotja. Az élő koncert ingyenes, de a Harmónia Műhely Alapítvány adományokat köszönettel elfogad.

A Harmónia Jazzműhely Facebook-oldala, április 30., 19:50

Kolozsvári piactéren

Bár a mostani bevásárlóközpontos világban mindinkább feledésbe merül, nem is olyan régen a piac egy település napi életének, így Kolozsvárnak is központi helyszíne volt. Itt adta el napi friss zöldségét a hóstáti gazda, tejét-vaját a kalotaszegi asszony, munkaerejét, barmát a széki vagy mezőségi férfiember, pénzzel a zsebében itt mulatott a vásáros a sikeres nap végén, itt ismerkedtek meg leendő házastársak, pletykáltak, vagy csak hallgatták a legfrissebb híreket a vásárlók. A Magyar Állami Népi Együttes ennek a képzeletbeli piacnak a hangulatát varázsolja a színpadra, a néptánc és a népzene költői nyelvét használva. A műsor a Kolozsvári Magyar Napok tizedik évfordulójára készült.

jegy.hu, április 30., 20:00

Baráti Kristóf vezényel

A Budafoki Dohnányi Zenekar (BDZ) szombat esti, ingyenes online közvetített koncertjén elsőként Rossini Tell Vilmos című operájának nyitánya csendül fel. Az est második műve Ravel G-dúr zongoraversenye egy olyan alkotás, amelyet a szerző eredetileg nem is tervezett a világ elé tárni. Ezen a hangversenyen a BDZ szólistája Fejérvári Zoltán, Junior Prima díjas, nemzetközileg ismert és elismert fiatal zongoraművész, aki jelenleg a Zeneakadémia Kamarazene tanszékének oktatója. A koncert Csajkovszkij egyik utolsó kompozíciójával, a VI. (Patetikus) szimfóniával zárul. A mű bemutatója 1893. október 28-án, 9 nappal a szerző halála előtt volt. A mű ekkor, Szentpéterváron nem okozott különösebben nagy feltűnést, mérsékelt sikert aratott. Ám néhány nappal később, Csajkovszkij halála napján az emberek arról kezdtek már suttogni, hogy a szimfóniában a szerző saját halálát írta meg. A hangverseny egyik kuriózuma, hogy a zenekart ezen az estén az ismert és elismert hegedűművész, Baráti Kristóf vezényli.

A Zeneakadémia Facebook- és YouTube-oldala, május 1. 19:30