A nyelvtanulás, illetve a -vizsgázás technikai megújulását is eredményezte a koronavírus-járvány. Mivel a tudásról otthonról is számot lehet adni, és ez a lehetőség valószínűleg a pandémia után is megmarad, az Index megkérdezte a Budapesti Műszaki Egyetem Nyelvvizsgaközpontját, hogyan zajlik a távvizsga.
Egy online nyelvvizsga résztvevői nem együtt ülnek a tanteremben, hanem az otthonukban berendezett „vizsgahelyszínről” jelentkeznek be. Ehhez egy webkamerával felszerelt számítógépre és egy okostelefonra van szükségük. A webkamera szemből figyel, a mobilt pedig egy állványon úgy kell elhelyezni, hogy a kamera hátulról mutassa a vizsgázót, a számítógépének képernyőjét és a billentyűzetét is.
A vizsgázónak még a számonkérés előtt fel kell töltenie a rendszerbe egy azonosításra alkalmas igazolványképet, egy szemből, valamint egy hátsó kamerával készített fényképet is. Ezeken kívül néhány idegen nyelvű sor begépelésével billentyűzethasználati mintázatot is kell adnia.
A csalásokat úgy küszöböli ki a rendszer, hogy a vizsgakezdés előtt feltöltött képeket összehasonlítja a résztvevőről folyamatosan készülő állóképekkel, illetve az első és hátsó kamerás megfigyelőrendszeren keresztül is felügyeli a vizsgázót. Mivel az okostelefonon lévő mikrofont nem szabad kikapcsolni, a felügyelők, akik egyébként szintén lehetnek az otthonukban, a vizsgaszoba hangjait is hallják.
A vizsga egy olyan, zárt alkalmazásban zajlik, amely megakadályozza, hogy bármilyen honlapot, internetes segédeszközt vagy alkalmazást igénybe vegyenek a résztvevők. Segítségként egy, a rendszerbe épített digitális szótárt használhatnak.
A szóbeli vizsga is ilyen, kétkamerás ellenőrzés mellett zajlik, videokonferencia-rendszer használatával.
Az egyetem eddigi tapasztalatai pozitívak, csalási kísérlet még nem történt.
Mivel az online vizsga rendezésére szolgáló engedély nem csak a járványhelyzetre szól, a vizsgaközpontok eldönthetik, a jövőben milyen gyakorisággal szerveznek ilyen számonkéréseket.