oltás;Sinopharm;

- "Megjósolhatatlan, hogy rákerül-e az ideiglenes vészhelyzeti gyógyszerlistára a Sinopharm"

Az Egészségügyi Világszervezet vizsgálja, hogy a kínai Sinopharm vakcina ajánlható-e az ideiglenes vészhelyzeti gyógyszerlistára. Kökény Mihály, a WHO-konzultánsa, korábbi egészségügyi miniszter szerint a döntésben geopolitikai szempontok is közrejátszanak majd.

Általában véd a covid ellen, de a rendelkezésre álló adatok kevésé győzték meg arról az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanácsadó testületét, hogy a kínai Sinopharm vakcina kellően hatásos az időseknél is. A szervezet azt vizsgálja, hogy ajánlható-e ez a vakcina az ideiglenes vészhelyzeti gyógyszerlistára.

A WHO szakértői lényegében ugyanazokat az aggodalmakat fogalmazták meg, mint számos magyar szakember, amikor a Sinopharmot behozták Magyarországra. A hozzáférhető adatok alapján ők is arra jutottak: nincs kellő bizonyíték arra, hogy az időseknél és a krónikus betegeknél megfelelő védelmet nyújt a vírus ellen. Ez a megjegyzés azért lehet különösen érdekes Magyarországon, mert nálunk éppen a legidősebbeknek szánták, és nekik is adták belőle a legtöbbet. A 60 év felettieknek háromnegyede ezt az oltást kapta.

Lapunk megkereste az operatív törzset, arra voltunk kíváncsiak, hogyan értékelik a WHO tanácsadók megállapításait, s utólag megszervezik-e Sinopharm oltást kapó 60 felettiek újraoltását. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Müller Cecília országos tiszti főorvos az operatív törzs napi tájékoztatóján általánosságban annyit mondott: a hétvégére várják az oltóanyaggal kapcsolatos WHO-ajánlást. A Sinopharmé lehet az első keleti oltóanyag, amely felkerülhet a veszélyhelyzeti vakcinák listájára – mondta.

A Népszava kérdéseire a WHO azt válaszolta: a tanácsadó csoport a múlt héten kezdte meg a Sinopharm értékelését arról, hogy felkerüljön-e a vészhelyzeti felhasználási listára. A másik kínai oltóanyag, a Sinovac hasonló végső értékelését ma kezdik.

Arra számítanak, hogy mindkét döntés a hét végéig meglesz, és ezeket a lehető leghamarabb nyilvánosságra hozzák

– írták. (Az Európai Gyógyszerügynökség tegnap jelentette be, hogy megkezdte a Sinovac-vakcina vizsgálatát.)

– Megjósolhatatlan a nyilvánosságra került tanácsadói testületi vélemény alapján, hogy miként dönt WHO, rákerül-e az ideiglenes vészhelyzeti gyógyszerlistára a Sinopharm – mondta lapunknak Kökény Mihály, a WHO-konzultánsa, korábbi egészségügyi miniszter. Hozzátette: az ENSZ segélycsomagokba csak olyan gyógyszerek, vakcinák kerülhetnek be, amik szerepelnek ezen a listán. Megjegyezte, a mostani minősítés addig érvényes, amíg a WHO szerint tart ez a világjárvány. A várható döntéssel kapcsolatban megjegyezte: az is elképzelhető, hogy a döntésben a szakmai kétségek mellett geopolitikai szempontok is közrejátszanak majd.

A Sinopharmot már 45 országban mintegy 60 millió embernek adták be, főként fejlődő országokban. A másik oldalon ugyanakkor a fejlett államok éreztethetik rosszallásukat amiatt, hogy egy olyan oltóanyag kerül a segélycsomagokba, amit sem az amerikai, sem az európai gyógyszerhatóság nem minősített.

A közelmúltban engedélyezett covid-vakcinák tanulmányozása általában nem ér véget az alkalmazásuk megkezdésével. Magyarországon is indult ezek hatásosságát vizsgáló kutatás. Az orvosképzéssel is foglalkozó hazai egyetemeken zajló projektben a különböző covid-vakcinák – közöttük a Sinpharm – védőhatását és annak időtartamát is vizsgálják több ezer önkéntesen. 

Hangos levéllel segítik a Covid-betegeketHangüzeneteket, leveleket küldhetnek a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet intenzív osztályán kezelt, mélyaltatásban lévő covidos betegeknek a hozzátartozóik az úgynevezett Kapocs programmal. Majoros Edit aneszteziológus szakasszisztens, két pszichológus, Simóka Nóra és Reitz Kinga valamint Gui Angéla, az intézet kommunikációs igazgatója vállalta, hogy felolvassa, lejátssza a rokonok, barátok üzeneteit. Szerintük a mindennapok családi, baráti hírei, a közös emlékek felidézése, vagy akár csak az ismerős, szeretett hang immunerősítő és egyben megnyugtató lehet az öntudatlan betegek számára.
Készülhetnek a fiatalokA covid-áldozatok száma 137-el 28 045-re emelkedett, 4739 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 549-en vannak lélegeztetőgépen. Bár a járványadatok változása jobbára kedvezőbb tendenciát jelez, a kormányzat már csak azért is óvatosságra int, mert „az indiai vírus már itt van a szomszédban”, nagyon gyorsan terjed, és „még okozhat meglepetéseket.” Eddig összesen 4,72 millióan regisztráltak, mintegy 80 százalékuk már kapott vakcinát, aki még nem, akár már holnap megkaphatja, ha ma foglal időpontot – ezt állította a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, György István. Jelenleg a kínai Sinopharm- és AstraZeneca-oltásokra lehet foglalni. Kedden 333 450 adagnyi Pfizer-szállítmány érkezett Magyarországra. Ennek nagyobb része azonban az esedékes második körös oltásokhoz szükséges. A többit a 16-18 éves korosztály első körös oltásához teszik félre, mert a 18 év alattiaknak csak ez a vakcina engedélyezett. György István kitért arra is: a 16-18 év közöttieket regisztrálni kell a vakcinainfo.gov.hu honlapon.

Lapunk több olyan esetről értesült, amikor a behívóban csak annyi szerepelt: az érintett pedagógus az oltási papírján szereplő időpontban jelenjen meg. Csakhogy azon nem állt konkrét időpont.