A Szegedi Tudományegyetem – mint arról beszámoltunk – kedden este jelentette be, hogy lezárult a Gulyás László egyetemi tanár ellen benyújtott hallgatói panaszok ügyében elrendelt tényfeltáró vizsgálat. Ennek megállapításait mérlegelve és azokra alapozva az egyetem rektora mint a munkáltatói jogkör gyakorlója, a Szegedi Tudományegyetem értékrendjével összhangban, meghozta a szükséges munkáltatói intézkedést – állt a közleményben.
Bár az egyetem külön kérdésünkre sem részletezte, hogy pontosan mit jelent a „munkáltatói intézkedés”, lapunk értesülései egybevágnak a hvg.hu információjával: Gulyás Lászlót elbocsátották.
A professzor nagy vihart kavart rasszista, homofób és szexista kijelentéseivel, amelyekről múlt hónapban elsőként a Szeged.hu adott hírt. Gulyás László egyik online előadásában „cigányozott”, „niggerezett”, az USA alelnökét például „fekete ribancnak” nevezte.
Gulyás Lászlótól – aki március 15-én állami kitüntetésben részesült – Áder János köztársasági elnök és Gulyás Gergely miniszter is elhatárolódott. A kitüntetés visszavonására, amelyet a professzor egyebek mellett a „nemzeti, polgári értékrendet közvetítő publikációi” elismeréseként kapott, pillanatnyilag nincs jogszabályi lehetőség.
A Magyarságkutató Intézet, ahol Gulyás László tudományos tanácsadói tisztséget töltött be, korábban nem reagált kérdéseinkre. Most azonban ismételt megkeresésünkre Horváth-Lugossy Gábor főigazgató – az „ügyben lefolytatott vizsgálatunk eredményével kapcsolatban” – arról számolt be lapunknak, hogy a Szegedi Tudományegyetem döntésének ismeretében „mi is mérlegeltük, hogy az egyetemen történteknek legyen-e kihatása” a professzornak a Magyarságkutató Intézetben betöltött munkájára.
„A döntés a következő: a Magyarságkutató Intézet világos értékrendjére való tekintettel mi sem tudunk közösséget vállalni a magát vállalhatatlan megnyilvánulásokra ragadtató egyetemi tanárral, ezért a mai napon kezdeményeztem munkaviszonyának megszüntetését” – közölte Horváth-Lugossy Gábor. Lapunknak küldött válaszát azzal zárta: „a hazai konzervatív történetírás egyik legjelesebb képviselőjének további kutatómunkájához, amelyet a jövőben már intézetünk kereteink kívül fejt majd ki, sok sikert kívánunk”.
Többször próbáltuk elérni Gulyás Lászlót is, aki eddig nem jelzett vissza.