A magyar állami hírügynökség beszámolója szerint a szenátusi megerősítésre váró jogszabály leszögezi: kizárólag nemzetbiztonsági - a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) jóváhagyása alapján kiadott miniszterelnöki - jóváhagyással rendelkező gyártók szállíthatnak műszaki eszközöket és szoftvereket az 5G hálózatok kiépítéséhez és működtetetéséhez a romániai mobilszolgáltatók számára.
A tervezet azokat az - ötödik generációs (5G) mobilhálózatok kiépítésével kapcsolatos - alapelveket foglalja jogszabályba, amelyekről Donald Trump amerikai és Klaus Iohannis román elnök 2019 augusztusában a washingtoni Fehér Házban írt alá megállapodást.
A törvénytervezetet sürgősségi eljárással tárgyalták, hogy mielőbb kiírhassák az 5G frekvenciaaukciót, amelytől 600 millió euró bevételt remél a román kormány.
Magyarországon ugyanakkor nem voltak ilyen aggályok, mint amelyek Romániában felmerültek. Mint lapunk is megírta, itthon a Huawei építi ki az 5G hálózatot, a magyar kormányt nem érdekelte az Európai Bizottság azon aggálya, amely szerint fokozott biztonsági kockázatokat rejt a harmadik országbeli vállalatok részvétele az ilyen projektekben. A kínai terjeszkedésnek azóta is látványos jelei vannak idehaza: pekingi hitelből zajlik a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztése és a Fudan Egyetem is Magyarországon hozza létre első Kínán kívüli kampuszát - a magyar kabinet aktív támogatásával.