Bioritmus;hőség;kánikula;

- „Tombol a nyár” - Legyen óvatos a hőségben!

Az akár 30 Celsius-fokot is meghaladó meleg az egészséges szervezetet is megviseli, mutatjuk, mire érdemes mindenképpen figyelni.

Mint megírtuk, az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökön a Facebook-oldalán emlékeztetett: az idei első hőhullámban a hétvégén napközben akár 35 fokig is melegedhet a levegő, és helyenként még az éjszakai minimumok is 20 fok felett alakulnak. A tartós hőség miatt szombattól hőségriasztást adott ki Müller Cecília országos tisztifőorvos. A másodfokú intézkedés 0 órától kedd éjfélig lesz érvényben a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) közös közleménye szerint. 

Mint írták, a nagy hőség az egészséges szervezetet is megterheli, bárkinél okozhat egészségügyi panaszokat, kellemetlen közérzetet, dekoncentrációt. Különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, az idősek, valamint a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők. Felhívták az autósok figyelmét, vezessenek óvatosan, mert a meleg fokozza a balesetveszélyt. Utazás közben érdemes gyakran pihenőt tartani, felfrissíteni magunkat.

A vízparton tartózkodókat arra figyelmeztették: felhevült testtel ne ugorjanak a vízbe. Felhívták a figyelmet a fokozott vízivásra. A kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők és zsíros ételek fogyasztása viszont kerülendő. 

Figyelmeztettek arra is, gyermeket, állatokat „egy pillanatra” sem szabad az autóban hagyni. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tavalyi tájékoztatása szerint a napon percek alatt felforrósodó autóbelsőben súlyos egészségkárosodás, rosszabb esetben halál is bekövetkezhet. Egy tűző napon parkoló autóban szűk, zárt terében már 10 perc alatt 70 fokosra forrósodhat a levegő. Ha valaki autóban hagyott gyermeket, állatot lát, hívja a 112-es segélyhívó számot – olvasható az NNK és az OKF közleményében. Arra is felhívták a figyelmet, ne hagyjunk az autóban fertőtlenítőt, hígítót, festéket, öngyújtót, mert ezek  a nagy melegben meggyulladhatnak.

Melegben a növényzet is hamarabb kiszárad, és könnyebben meggyullad. „Erdőben csak a kijelölt tűzrakóhelyen szabad tüzet gyújtani, ezt is csak akkor, ha nincs elrendelve tűzgyújtási tilalom” – írták.

   

11 és 15 óra között, lehetőség szerint, ne tartózkodjunk napon, illetve a leégés ellen védekezzünk megfelelő ruházattal és napvédő szerekkel. Aki teheti, tartózkodjon árnyékban, légkondicionált helyiségben, a legmelegebb órákban kerülje a megterhelő fizikai munkát. A bárki által igénybe vehető légkondicionált helyiségek listája péntektől elérhető a katasztrófavédelem honlapján.     

HőségfokozatokAz országos tisztifőorvos és az Országos Meteorológia Szolgálat hőség miatti figyelmeztetésének különböző kritériumai és három fokozata van. Az első fok a figyelmeztető jelzés, amely azt jelzi, hogy egy napig a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A második fokozat a riasztás, ha a középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A riasztás egyúttal azt is jelzi, hogy a magas napi átlaghőmérséklet olyan környezet-egészségügyi kockázatot jelent, amely indokolja az egészségügyi ellátórendszer, az önkormányzatok figyelmeztetését és a lakosság hőhullám alatti rendszeres tájékoztatását. A harmadfokú jelzés a hőségriadó. Ennek feltétele, hogy a napi középhőmérséklet az előrejelzések szerint legalább három egymást követő napon elérje a 27 fokot. Ez - az erről szóló kormányrendelet szerint - rendkívüli időjárási helyzetnek számít és rendkívüli intézkedések elrendelését is indokolja.

Melegfronti hatások - hűsítő tippek

A nagyon erős hőhullámban, amikor a tűző napon 40 foknál is többet mutat a hőmérő, sokan tapasztalhatnak melegfronti jellegű tüneteket: keringési panaszok, szédülés, ájulás, alvászavarok, szokatlan fáradtság, figyelmetlenség egyaránt jelentkezhet, de nehéz napjai lesznek a fejfájással és az ingadozó vérnyomással élőknek is – olvasható a MeteoKlinika honlapján. Mint megírtuk, a tartós kánikula a fiatal, egészséges szervezetet is megterheli. Ha a nappali nagyon meleg után az éjszakák sem hoznak felfrissülést, azaz folyamatos a hőstressz, alvászavarokat, koncentrálási problémákat, tompaságot, ingerlékenységet, teljesítőképesség-csökkenést és a fejfájást eredményezhet.

 A szakemberek azt tanácsolják, az izzadás során elvesztett sok folyadék pótlásáról ásványvízzel, gyümölcsteával, gyümölcslevesekkel és lédús zöldségekkel, gyümölcsökkel gondoskodjunk. A folyadékigény testtömegtől függően akár 3-4 liter is lehet naponta, fizikai aktivitás esetén ennél is több. Ennek elmulasztása a kiszáradás mellett hőgutát is kiválthat, és fokozottan fennáll a napszúrás veszélye is. Csuklóra, tarkóra helyezett vizes zsebkendővel, vízpermettel hűthetjük magunkat. Könnyű ételek fogyasztásával segíthetjük a szervezet egyébként is nehéz alkalmazkodási folyamatát: saláták, gyümölcsök, illetve hideg zöldséglevesek mellett, hűsítő joghurtok is jó választásnak bizonyulhatnak.

Szakemberek szerint a nagyon erős, 7-est meghaladó UV-sugárzás már akár 15-20 perc alatt is károsíthatja a bőrt, magas, 40-es faktorszámú fényvédő szerekkel ajánlott védekezni, de az a legjobb, ha ilyenkor egyáltalán nem tartózkodunk huzamosabb ideig a tűző napon A napszúrás elkerülése érdekében könnyű kalappal érdemes óvni a fejet, és a gyerekekre is tanácsos világos színű sapkát adni. Ők amúgy is nehezebben viselik a hőséget, valamint nem is érzékelik a veszélyt, ahogy a szomjúságot sem.

„Szívesen” még óvatosabban!

A szívbetegeknek különösen óvatosnak kell lenniük a kánikulában, különösen, ha 50 év felettiek, társbetegségeik is vannak. A kánikula hatására a perifériás erek kitágulnak, a vérnyomás gyakran ingadozni kezd és erősebben is izzadunk - ami megváltoztatja a vízháztartást -, és ez együtt erősen megviselheti a szívet – mondta Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa. Ilyenkor megnő a szívinfarktus, az ödémásodás és a trombózis kockázata is. A szakorvos azt tanácsolja, még a legkönnyebbnek tűnő tevékenység közben is tartsunk időnként szünetet, üljünk, akár pihenjünk le. Fontos figyelni a „jelekre”, a fejfájás, a szédülés, a gyengeség, a hányinger, de a sötét színű vizelet is meleg miatti kimerültségre vagy akár hőgutára utalhat. Előbbi esetén hideg borogatással, ventilátorral hűtsük magunkat, utóbbinál, amelyre gyors, gyenge pulzus és légvétel, zavarodottság, kipirult forró bőr és akár eszméletvesztés is utalhat, mentőt kell hívni.

A „szemhárfa” olyan digitális technológián alapul, amelyet játékoknál és az orvoslásban is használnak.